avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 499 soluții astăzi
Forum Activitate Dorin_V

Activitate Dorin_V

Multumesc mult de raspuns.
O intrebare aditionala:
Cum pot evita poprirea pe salariu? Am eu cum sa solicit expres vinderea apartamentului de catre banca, explicand ca nu o sa mai platim ratele pe viitor?

Sau trebuie sa astept neplata ratei 2-3 luni? Iar apoi poprirea salariului si doar ulterior sa se ajunga la executarea silita a apartamentului. Pot eu ca si titular pe credit sa cer direct executarea apartamentului? Apartamentul valoreaza mult mai mult decat creditul (conform evaluatorului de la obtinerea creditului), deci as ramane si cu ceva bani, diferenta dupa inchiderea creditului. Asta daca executorul nu il vinde subevaluat.
Buna ziua,

Am un credit prima casa unde eu sunt titularul creditului iar sotia este coplatitor.
Suntem separati (inca nu suntem divortati), sotia locuieste cu copilul si socrii in apartamentul cumparat prin "prima casa". O vreme am platit jumatate din rata insa nu mai doresc acest lucru deoarece nu mai locuiesc acolo.
Sotia ameninta ca va apela la un executor pentru poprire pe salariul meu.

Intrebarea mea este daca eu pot cere executarea silita a apartamentului respectiv (vanzare lui de catre banca) inainte sa mi se puna poprire pe salar. Care sunt conditiile in care mi se pot lua bani de pe cardul de salariu? Ce perioada ar trebui sa nu fie platita rata pentru ca banca sa poata sa ceara angajatorului meu o parte din salariu pentru rata respectiva?
Specific ca iese din discutie punerea de catre mine in vanzare a apartamentului respectiv deoarece nu am cum duce acolo eventuali cumparatori. Acolo locuiesc acum si socrii mei impreuna cu sotia si copilul nostru. Precizez de asemenea ca am fost scos afara din apartament deoarece sotia are o relatie extraconjugala si nu mai doreste casatoria (desi nu e grabita sa ceara divort).
Ce alte optiuni am pentru a nu mi se face poprire pe salariu. Pana in prezent rata este platita la zi insa eu personal nu mai am de gand sa platesc nimic. E aberant sa platesc pentru sotie si relatia ei extraconjugala.
Buna ziua,

Va supun atentiei urmatoarea situatie care mi s-a intamplat, in parte din cauza mea:

Am cumparat o masina SH de la o firma, in entuziasmul initial al cumpararii, asociat cu detaliile discutate la telefon anterior precum si anuntul de pe internet, nu am observat decat cand am ajuns acasa ca masina e mai veche cu 2 ani decat credeam.. Era din 2005 in loc de 2007. Pe cartea gri scriau ambii ani, eu m-am uitat la ultima inmatriculare care era 2007 si uite asa am platit o masina din 2007 si m-am ales cu una din 2005.

Am sunat proprietarii firmei, au ramas si ei "uimiti", au spus ca nici ei nu si-au dat seama de "inadvertenta" si au promis ca imi trimit o diferenta de 300 euro (in rate lunare de 50 de euro!!) si o pereche de roti. Deoarece masina imi placea, iar pana la urma a fost si greseala mea, am acceptat.

Au trecut 4 luni de la intamplare, i-am sunat saptamanal, de fiecare data se gasea cate un motiv de amanare. Interesant e ca intotdeauna vorbeau frumos, imi explicau cat de seriosi sunt si ca se va rezolva.

Dupa 4 luni de asteptari si minciuni le-am "promis" ca o sa fac publica aceasta poveste pe unele forumuri de automobile pentru ca lumea sa se fereasca de ei pe viitor si sa nu pateasca ce am patit eu. Zis si facut, mi-am spus povestea pe forumuri, cu numele si datele firmei precum si ale proprietarului, iar povestea a avut un rasunet destul de mare, astfel incat a ajuns pe prima pagina de google cand le cautai firma.

Efectul a fost instantaneu, mi-au trimis primii bani si mi-au cerut sa scot acele articole de pe internet. Ceea ce am si facut, articolele fiind acum sterse. Insa in aceeasi zi m-a sunat un coproprietar al firmei amenintandu-ma cu procese, telefoane inregistrate si chiar forta bruta.

Am ajuns la concluzia ca vor sa ma dea in judecata pe baza banilor trimisi si a unor conversatii inregistrate de ei, prin care sa dovedeasca un santaj din partea mea pentru a le lua banii...

Intrebarea mea este:

Exista un caz impotriva mea? Sa-mi fac griji? Actele masinii (acum inscrisa pe mine), factura, copii de carte gri, etc. pe care le am de la ei, martorul cu care am fost la cumpararea masinii si anuntul initial de vanzare pe numele firmei lor imi sunt de ajuns ca sa ma protejez?
Ce ma sfatuiti?