avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 768 soluții astăzi
Forum Activitate Anneee

Activitate Anneee

Răspuns la discuția Partaj bunuri comune prin mediere
Si daca ne intelegem prin mediator taxa de timbru este recuperata?
Răspuns la discuția Partaj bunuri comune prin mediere
Deci, trebuie sa deschid procesul de partaj si apoi sa mergem la mediator?Cum trebuie sa procedez?
Răspuns la discuția Partaj bunuri comune prin mediere
putem face acest acord de mediere fara a deschide procesul de partaj? sa facem acest acord si apoi sa il ducem la tribunal.
Răspuns la discuția Partaj bunuri comune prin mediere
Chiar daca facem acest acord, tot trebuie sa platim taxa de timbru, la tribunal?
Buna ziua. Am divortat de sotul meu in luna martie. Nu am impartit bunurile pe care le avem si as vrea sa stiu daca suntem amandoi de acord asupra impartirii bunurilor, putem merge la un mediator pentru a nu deschide procesul de partaj? Care sunt pasii pe care trebuie sa ii urmez?

Va multumesc
Răspuns la discuția Actiune in evacuare
Eu nu sunt deacord a i se face contract de inchiriere.In aceste conditii el poate fara mine sa faca acest contract?
Buna seara. As avea si eu o intrebare. In luna martie am divortat la primarie insa partajul nu a fost facut. Fostul meu sot nu este deacord cu actiunea de partaj insa acum planifica ca din septembrie sa aduca in apartamentul in care locuim noua lui iubita si copilul acesteia.Eu nu sunt deacord cu acest lucru. In aceste conditii, eu pot face actiune in evacuare persoanei respective? Mentionez ca apartamentul este atat pe numele meu cat si al lui. M-a amenintat ca ii face contract de chirias insa poate sa faca acest contract fara acordul meu? Va multumesc