avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 218 soluții astăzi
Forum Activitate bancuadrian

Activitate bancuadrian

Răspuns la discuția Administrare SRL(D)
ok. Multumesc pentru raspuns. Sa vad acum daca gasesc o cunostinta dispusa sa ma ajute.

Multumesc din nou
Răspuns la discuția Administrare SRL(D)
Multumesc pentru raspuns.

am luat HG500/2011, sa ma apuc sa o citesc. Dar mai am multe pe langa asta.

Oricum, multumesc din nou. Putin cate putin se face mult! :)
Salutare tuturor,

Sunt in ultima faza de infiintare a unui SRL-D si ma lovesc de o intrebare esentiala, la care nu am gasit raspuns : Ce presupune administrarea societatatii?

Mai exact, ce acte trebuie sa depun si cand(ex: la angajare, trimestrial, annual), cum sa-mi tin singur contabilitatea, cum se platesc taxele si impozitele, etc.

Nu vreau mura-n gura, dar daca se poate, va rog sa ma indrumati catre locul unde pot gasi aceste informatii. De preferat cat mai ieftin(firma noua, buget mic).

Am gasit asa ceva: [ link extern ]

dar caut ceva mai detaliat.

Multumesc anticipat,
Adrian
Exact la asta ma gandeam si eu. Oricum sper din toata inima ca politia sa se prezinte cu filmarea, ca alta dovada mai concreta nu am, si ma doare inima sa fiu acuzat pe nedrept(dar ar trebui sa ma obisnuiesc tinand cont de tara in care traim.
Are rost sa solicit martorul asistent? Doar pe el l-a oprit sa fie martor ca nu semnez ?
Buna seara tuturor,

Faptele sunt urmatoarele, veneam dinspre victoriei spre piata domenii, pe bd-ul Mihalache, cand un echipaj de politie apare in spatele meu de pe o straduta. Ii vad, ii ignor, merg mai departe regulamentar, constientizand ca sunt in spatele meu.La intersectie cu str Turda, la semafor, apar in paralel cu mine si urmeaza urmatorul dialog :
POL: unde mergi ?
Eu : la facultate
POL : trage pe dreapta dupa intersectie
(trag pe dreapta dupa intersectie)
POL : ag XXX, actele
(dau actele)
POL : stiti ca nr pe spate nu este regulamentar(asa este. din diverse motive-nr pierdut,masina leasing- am un nr facut de mana provizoriu
EU : da stiu, uitati am declarat la notar(ii dau declaratia) ca l-am pierdut, si trebuie sa-mi fac altul zilele astea.
POL:asteptati la masina va rog
POL(dupa 20 min) : se retine permisul pe 30 zile pentru neacordare de prioritate la trecerea de pietoni semnalizata......[etc]
(eu spume, crize, etc, n-am vrut sa semnez, opreste martor, semneaza ala si gata)

Plec la facultate, pic examenul, si plin de spume(pentru ca am dat prioritate tuturor pietonilor, stiind ca garcea e in spatele meu) decid sa vb cu un avocat. Dupa o intrevedere si 400 lei dati, imi formuleaza urmatoarea plangere(sper sa aveti rabdare sa o cititi):

PLANGERE IMPOTRIVA PROCESULUI VERBAL DE CONTRAVENTIE SERIA CP NR 1234 INCHEIAT LA DATA DE 05.06.2012

In fapt, la data de 5.06.2012 in jurul orei 15.30, mergeam regulamentar pe bld Ion Mihalache, dinspre Bld Banu Manta catre Bld Turda cu autoturismul B 00 AAA.
In acea zi, aveam de sustinut un examen si stabilisem sa ma intalnesc pe acel bulevard, cu colegul meu Ionescu Colegul, sa mergem impreuna la examen.
Imi amintesc ca in timp ce parcurgeam Bld Ion Mihalache, un echipaj de politie, a mers in spatele masinii mele aproape 1,5 km.
Dupa un timp, dupa ce am parcurs vreo patru treceri de pietoni, am fost oprit de un politist care mi-a cerut actele la control, spunandu-mi ca am fost oprit din cauza faptului ca numarul din spate al masinii, era “ciudat”. Eu, i-am explicat ca mi-am pierdut numarul din spate si provizoriu, am confectionat o tablita pe care am scris numarul, ca sa nu circul cu masina fara numar.
Politistul s-a dus cu actele mele la masina Politiei si a revenit dupa 20 de minute fara permisul meu. De abia in acel moment, agentul de circulatie mi-a spus ca m-a oprit si pentru motivul ca nu am acordat prioritate unor pietoni aflati in traversare pe trecerea de pietoni si de aceea pe langa amenda de 280 lei, mi-a retinut si permisul pentru 30 de zile.
Aceasta constatare a politistului nu este reala. Fiind echipajul de politie in spatele meu pret de 1,5 km, am evitat sa incalc vreo regula de circulatie.
Imi aduc aminte ca Politia avea un autoturism Dacia Logan echipat cu camera video cu care in mod cert a filmat si asa-zisa fapta care mi se imputa si sunt convins ca acea inregistrare video ar fi cea mai pertinenta proba in sustinerea nevinovatiei mele.
In plus, in acel moment nu am avut timp sa fac vreo opozitie politistului deoarece, asa cum va voi demonstra, atat eu cat si Ionescu Colegul aveam examen si chiar am fost in intarziere din cauza faptului ca am asteptat politistul sa se intoarca cu actele timp de 20 de minute.
Am declarat agentului, ca vreau sa scriu la “alte mentiuni” ca nu asa s-au derulat evenimentele si ca initial am fost oprit pentru numarul din spate care parea mai “ciudat” – dupa cum s-a exprimat politistul, ca ulterior, acesta sa nascoceasca o alta invinuire si anume aceea ca nu as fi dat prioritate pietonilor.
Agentul a spus ca nu e nevoie sa mentionez nimic, ca asta rezolv eu ulterior in instanta si apoi mi-a mai spus ca nu conteaza daca semnez sau nu pentru ca oricum voi primi procesul verbal prin posta. Imi amintesc ca agentul a oprit un alt participant la trafic pe care l-a luat ca martor la eveniment desi acesta nu a fost present. Eu am plecat continandu-mi drumul spre facultate.

Totul s-a petrecut sub ochii colegului meu Ionescu Colegul, care ma astepta in locul unde am fost oprit, ca sa mergem impreuna la examen.

Depun aceasta plangere impotriva procesului verbal seria CP nr 1234 deoarece nu sunt vinovat cu nimic, nu este adevarat ca nu as fi acordat prioritate pietonilor si nici nu am fost lasat sa scriu varianta mea la rubrica ALTE MENTIUNI.

In consecinta, va rog sa-mi admiteti cererea asa cum am formulat-o, sa dispuneti anularea masurii retinerii permisului si anularea amenzii, prevazute in procesul verbal de contraventie seria CP nr 1234, pe care azi inteleg sa-l atac.

In drept, art 118 din oug 195/2002 actualizata, og 2/2001.

Probe: inregistrarea video a echipajului, proba testimoniala – martor Ionescu Colegul si inscrisurile atasate.

Am vreo sansa, sau am cheltuit banii degeaba ? Ei vin cu proba video ?

Va multumesc anticipat , si daca va pot ajuta si eu cu probleme IT va rog sa ma contactati(bancu.adrian[at]yahoo[dot]com)