avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1324 soluții astăzi
Forum Activitate Dani12

Activitate Dani12

Răspuns la discuția Indreptare eroare materiala
Buna ziua doamna Nicoleta
Da. Asa este. A dat o decizie pe o dată prin care pârâtul platea reclamației suma de x lei
Parata a făcut cerere de îndreptare a erorii materiale. A fost acceptată și a îndreptat eroarea materială in sensul ca reclamantul plătește pârâtei suma de x lei
". Îndreptarea se va face în ambele exemplare ale hotărârii. Cu drept de a formula cerere de apel, în termen de 30 de zile de la comunicare, care se depune la Judecătoria ...
Pronunţată la 07.05.2020, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei. 
Document: Încheiere finală (dezinvestire)    07.05.2020"

De obicei o instanță merge pe principiul "semnează ca primarul " sau citeste ce semnează inainte ?
Pentru ca cele 2 decizii sunt contradictorii .
Va multumesc
Răspuns la discuția Indreptare eroare materiala
Domnule Lucian
Va multumesc pentru răspunsul dvs
Am făcut cerere de îndreptare a erorii materiale
Sper sa fie si instanta de aceeași părere
Mi se pare un pic hilară decizia ca, în prima decizie a instanței sa spuna ca eu reclamant voi primi cheltuieli de judecată, urmând ca 3 saptamani mai tarziu sa o modifice spunând că eu trebuie sa pățesc cheltuieli de judecată pe motiv că a fost eroare materiala
Buna ziua
Se considera eroare materială daca instanta spune in decizie:
- pârâtul plătește reclamantei suma de x lei
Si dupa revine si spune
Sa vedeti ca e o eroare materială și spune
- reclamanta plătește pârâtei suma de x lei
Asta in prima instanta

Va multumesc
buna ziua. am o intrebare. daca mama contesta paternitatea tatalui in instanta si tatal vine si recunoaste ca nu e copilul lui, judecatorul va admite actiunea sau va cere probe suplimentare cum ar fi testul de paternitate. va multumesc.