avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 501 soluții astăzi
Forum Activitate cleo24774

Activitate cleo24774

Răspuns la discuția Aparat aer conditionat
Va multumesc pentru raspuns! Aparatul de aer conditionat a fost cumparat nou si montat in anul 2008 si nu are recipient pentru colectarea condensului. Furtunul de evacuare a fost montat pe una dintre laturile balconului si este scos afara pe langa geamul termopan, prin perete. Condensul se scurge intr-o zona verde, nu in capul trecatorilor. Problema vecinului este ca pe toata suprafata exterioara a apartamentului dansului, si-a montat un mic acoperis din tabla de vreo 15-20 cm latime ca sa nu i se infiltreze apa pe langa izolatia exterioara, fiind singurul din bloc care si-a izolat exterior apartamentul si condensul cade undeva pe acoperisul lui.
Locuiesc la etajul 4 al unui imobil si am un aparat de aer conditionat care are furtunul de condens undeva pe latura balconului inchis. In fiecare vara am probleme cu vecinul de la etajul I pentru ca, spune el, condensul de la aparatul de aer conditionat se scurge pe tabla pervazului de la dormitorul dansului, sau pe tabla pe care dansul a instalat-o pe latura superioara a balconului atunci cand a inchis balconul, sau pe tabla cu care acesta si-a acoperit izolatia exterioara a apartamentului ( mentionez ca vecinul si-a izolat apartamentul pe exterior, fiind singurul locatar carea facut acest lucru). Ceea ce il deranjeaza pe vecin este zgomotul facut de picaturile de apa care cad pe pervazul dansului.Anul trecut am chemat o persoana care a mutat furtunul respectiv (contra cost) dar, in timp, acesta a revenit la pozitia initiala. Acum, din nou aceeasi problema si aceleasi amenintari. As dori sa stiu daca din punct de vedere legal sunt obligata sa fac ceva in acest sens. Va multumesc!