avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 125 soluții astăzi
Forum Activitate ctbv2012

Activitate ctbv2012

Răspuns la discuția Contract de inchiriere
Am sa incerc si varianta asta, numai ca e cale de 8 ore :) Multumesc mult.
Răspuns la discuția Contract de inchiriere
Da din pacate, nu mai e acelasi oras, dar pe acest buletin ultima viza de flotant este din orasul unde locuiesc acum. Am incercat acum 1 an sa-mi fac CIP si mi-a zis sa vin cu contractul de inchiriere vizat la fisc si cu legitimatia de munca si-mi face. Evident nu aveam contract de inchiriere vizat la vremea respectiva.

Oricum multumesc mult pentru raspunsuri si amabilitate. O sa mai incerc varianta aceasta si daca nu ma intorc de unde am plecat.
Răspuns la discuția Contract de inchiriere
Ares_3 a scris:

@ctvb2012
Aveti dreptate in privinta datelor din contract, acolo vor fi trecute numele si CNP-ul dvs - acestea sunt datele care conteaza, nu cartea de identitate prezenta care ati putea-o pierde dupa ce ati semnat contractul.
Eu cred ca este posibil sa faceti acel contract cu CI expirata - nu trebuie sa treceti termenul de valabilitate al CI, doar (eventual) seria si numarul. Sigur vrea sa inregistreze contractul la ANAF?

@elenazan
Fara act de spatiu nu isi poate face CI la vechea adresa - poate obtine doar o carte de identitate provizorie. Si pana la urma, e problema dumnealui; ideal e sa ii raspundem la intrebari, nu sa ii punem altele.



Da vrea pentru ca i-a facut colegului meu de apartament. Si eu i-am spus acelasi lucru (legat de contract), insa a zis sa nu vin la ea cu asa ceva ca nu accepta daca buletinul e expirat.

Si as mai avea o intrebare. Cumva e posibil sa inchei contractul pe baza permisului de conducere care este valabil? Am citit pe internet acum cateva minute ca vanzarea unui imobil se poate face cu permisul de conducere valabil in locul cartii de identitate expirate. Nu stiu daca si inchirierea...
Răspuns la discuția Contract de inchiriere
elenazan a scris:

Dar in buletinul expirat aveti o adresa,de ce nu-l faceti tot la vechea adresa ?


Am vandut acea locuinta in urma cu 5 ani dupa ce parintii mei au decedat. Altfel era usor si nu mai aveam atata bataie de cap.
Răspuns la discuția Contract de inchiriere
Ares_3 a scris:

Poate merge cu dvs. la Evidenta Persoanelor ca sa isi exprime consimtamantul in fatza lucratorului de la ghiseu.
Sa aiba cu dumnealui actul de proprietate, in original si copie (desigur si CI).
Dupa aceea va poate face si contractul de inchiriere.


Multumesc pentru raspuns, insa din pacate e o persoana pe care o cunosc de 1 luna de zile si am vazut-o de 2 ori. Evident ca nu va semna luarea mea in spatiu ca sa-mi fac buletin la adresa dansului. Singura idee care mi-a venit era semnarea contractului de inchiriere in baza buletinului actual (expirat) si apoi sa incep procedura pentru obtinerea CI in baza acelui contract.

Ceea ce nu stiu este daca acel contract este valabil cu buletinul meu expirat. Eu stiu ca un contract se face intre 2 persoane nu intre 2 buletine, dar acum astept si parerea altora legata de acest fapt.

Din pacate exista aceasta fobie legata de luarea in spatiu a unei alte persoane, desi nu implica riscuri pentru proprietar si ma lupt cu problema asta de 1 an de zile.
Răspuns la discuția Contract de inchiriere
Cum adica trebuie sa detin un domiciliu? Locuiesc undeva asta e clar, am specificat ca este cu chirie, dar daca nu imi face un contract de inchiriere cum pot dovedi eu ca stau la adresa respectiva?
Am buletinul expirat si pentru ca nu posed o proprietate nu imi pot face o noua carte de identitate. Locuiesc cu chirie in prezent, dar pentru ca nu mai am buletinul valabil proprietarul refuza sa intocmeasca un contract de inchiriere cu mine. Fara acest contract inregistrat la fisc nu pot sa demarez formalitatile pentru a obtine noua carte de identitate.

V-as ruga daca ma puteti sfatui in vreun fel sau exista vreo solutie in acest caz. E posibil in baza buletinului expirat sa se intocmeasca un contract de inchiriere care sa fie validat de fisc si pe baza caruia sa pot obtine cartea de identitate?