avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 749 soluții astăzi
Forum Activitate Alecsa90

Activitate Alecsa90

Buna seara, in urma cu cateva zile tatal meu a fost dat in judecata de catre SC APA SERV VALEA JIULUI SA pentru neplata unei facturi in valoare de 70 de lei. In momentul de fata tatal meu nu este in tara. Am sunat la judecatoria Petrosani pentru a ma interesa de acest dosar si mi s-a spus ca in data de 18.11.2013 ma pot prezenta in calitate de reprezentant al tatalui meu cu dovezi. Intrebarile mele sunt: - ce dovezi ar trebui sa prezint? - pot sa-mi reprezint eu tatal? - daca achit acea suma se rezolva totul sau tatal meu va continua sa fie judecat? Va rog sa ma ajutati cu cateva raspunsuri, chiar nu stiu cum se procedeaza. Multumesc
Pana acum 2 sapt stateam in chirie, plateam 150 euro( 100euro chirie+50euro intretinere) banii pe care i dadeam lui.
M-am mutat deoarece administratorul m-a sunat si mi-a spus ca, intretinerea nu a mai fost platita de 5 luni.
Cand am vb cu proprietarul mi-a spus ca va rezolva si va plati, dar nu a facut acest lucru.
Ieri m-a sunat fostul proprietar amenintandu-ma ca se va duce la politie sa faca o plangere pe numele meu cum ca eu nu am platit nimic in ultimele 5 luni....desi eu am platit tot dar din pacate nu am chitanta sa dovedesc ca in fiecare luna pe data de 15 ii dadeam 150 euro.
Intrebarea mea e: Poate sa ma acuze de ceva, eu neavand contract de inchiriere pe acel apartament si nefiind inregistrata niciunde cum ca locuiesc acolo...singuri martori fiind vecinii?
Va rog sa ma ajutati, chiar nu stiu ce sa fac.
Multumesc