avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 820 soluții astăzi
Forum Activitate ktajaws

Activitate ktajaws

Sau daca as merge la aceeasi banca la care exista si prima ipoteca...? O banca poate sa aiba 2 ipoteci de rang 1 si 2 pe acelasi imobil?
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns in urmatoarea problema:

Doresc sa cumpar prin programul Prima Casa o garsoniera de la sora mea, ce a fost cumparata in urma cu ~5-6 ani printr-un credit ipotecar (nu exista prima casa atunci). Cu banii luati pe gars. si cu o diferenta (cash) urmand sa-si achizitioneze un apart cu 2cam. Avand in vedere ca garsoniera are ipoteca din pricina creditului ipotecar initial, sora mea poate sa vanda garsoniera catre mine si sa ramana in continuare cu creditul iei ipotecar? La creditele Prima Casa girezi cu casa achizitionata, deci practic garsoniera ar avea 2 ipoteci.

Este posibil?
Multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Obiect de activitate PFA sau SRL
Bun, insa pentru inceput, pana la infintarea unui nou PFA pe numele propriu, se poate adauga eventual ca obiect de activitate secundar codul caen 3213 tertei persoane? Ce costuri sunt implicate pt aceasta operatie?
Buna ziua,
Am o mare nelamurire si sunt recunoscator daca poate sa ma ajute cineva cu cateva informatii.
Prietena mea se ocupa cu "fabricarea" de bijuterii handmade. Importa materiale din afara, nu in cantitati f mari, din care face bijuteriile. In timp a reusit sa adune un stoc destul de mare, prin urmare am dori sa le punem la vanzare prin intermediul super-cunoscutelor site-uri de reducere/vouchere la un pret mai mic. Oferta va fi promovata pe site-ul acestora, in schimbul acestui serviciu, firma ce se ocupa de site va retine un procent din totalul de vanzari. Am luat legatura cu administratorii unui astfel de site, insa ne-am lovit de urmatoarea problema: trebuie sa aiba firma sau PFA, cu care se va semna un contract, iar in functie de oferta stabilita si negociata se va stabili si comisionul lor. In familie avem pe cineva cu PFA, insa problema ar fi ca acel membru al fam. are ca obiect de activitate, din cate stiu, prestarea de servicii diverse (sau aproximativ - lucreaza la o firma ce-i vireaza banii prin PFA). Este o problema faptul ca obiectul de activ. al acestui PFA nu este unul specific comertului de acest gen (comert cu amanuntul etc) ?
Cum sa facem pentru a face totul legal pt toate partile implicate?

Mentionez ca din lipsa de fonduri deschiderea unui SRL/PFA pe numele propriu este greu de realizat.

Multumesc anticipat pt raspunsuri si sfaturi!