avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 461 soluții astăzi
Forum Activitate carabus1206

Activitate carabus1206

Buna ziua,

Am o intrebare in legatura cu realizarea unui site de stiri. As dori sa selectionez si sa copiez articole de pe site-urile mari de stiri (copy-paste, deci nu voi modifica continutul) si la finalul acestuia sa postez sursa (cu link catre ea). Am voie sa fac acest lucru?

Va multumesc!
Salutari!

Ma numesc Radu. Sunt nou pe avocatnet, sper sa ma puteti ajuta cu o problema care va suna cam banal.

In zona blocului in care locuiesc exista o banca (de stat jos). Ea nu se afla in fata scarii blocului meu, ci la alta scara unde imi place sa mai stau seara cu un prieten la povesti. Mereu avem grija sa nu aruncam gunoaie in zona aia, dar de fiecare data se trezeste cate o baba sa coboare si sa ne alunge de acolo. In seara asta, au aruncat cu cartofi in noi!

Intrebarea mea este: acea banca este pe un spatiu public, sau privat? Am dreptul sa stau pe ea cand am chef? Sau trebuie sa fiu locatar in acel bloc? Se plange lumea ca stau tinerii si fac mizerie si galagie acolo, ca banca au construit-o chiar ei, ca e destinata doar pensionarilor (absurd).

Puteti vedea situatia in aceasta poza [ link extern ] /

Stiu ca problema suna banal, dar va rog sa imi spuneti daca gresesc din punct de vedere legal ca stau acolo, si niste legi explicite de care as putea sa ma leg in aceasta siutatie. Nu caut cearta, doar vreau sa imi cunosc drepturile!

Va multumesc mult!
Radu