Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Site de stiri cu articole din alte surse
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Site de stiri cu articole din alte surse

Buna ziua,

Am o intrebare in legatura cu realizarea unui site de stiri. As dori sa selectionez si sa copiez articole de pe site-urile mari de stiri (copy-paste, deci nu voi modifica continutul) si la finalul acestuia sa postez sursa (cu link catre ea). Am voie sa fac acest lucru?

Va multumesc!
Da, tinand cont de politica fiecarui site de unde copiati.
Daca nu aveti drepturi de autor sau textele nu sunt sub licenta copyleft, nu aveti dreptul sa le reproduceti. Google News a avut in cateva tari procese pentru simplul fapt ca rezuma stiri preluate din websiteurile ziarelor, care au pretins ca astfel li se aduce o paguba. Google News scrie doar cateva randuri si restul ramane in continuare pe websiteurile ziarelor.