avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 888 soluții astăzi
Forum Activitate reeka

Activitate reeka

Răspuns la discuția Admitere barou 2014
Ce carti cu grile recomandati?
Răspuns la discuția Admitere barou 2014
La procedura civila dupa ce invatati?
Am Ioan Les- Comentarii pe articole NCPC, dar nu sunt convinsa ca ar fi alegerea cea mai buna!
Pareri despre Mihaela Tabarca sau Boroi - care urmeaza sa apara la Ed. Hamangiu?
Răspuns la discuția Admitere barou 2014
Salut. La procedura civila, dupa NCPC ce cursuri, tratate folositi? Eu m-am gandit la cartea lui Boroi, ce urmeaza sa apara in cursul lunii februarie la editura Hamangiu - sper. In acelasi timp as completa cu Ioan Les - NCPC comentarii pe articole...
adabrasoveanca a scris:

ma socheaza este rasturnarea de situatie. Cum e posibil ca cei care au avut nota 5 initial sa ajunga la 7 si ceva? Am facut analiza pe text, adica am comparat notele initiale ale celor care au intrat in urma contestatiilor cu notele obtinute dupa contestatii ! este posibil ca de la 4,40 sa se ajunga la 9,25 ( pozitia 252 din lista de rezultate dupa contestatii)!!!!!!!!!!!!!!, de la 4,85 la 8,15 ( pozitia 260 din lista) de la 3,60 sa se ajunga la 6( pozitia 404 din lista rezultate dupa contestatii), de la 4,23 la 7,30( pozitia 417 din lista contestatii), de la 5,70 la 7,50 ( pozitia 420 ), de la 3,53 la 6,75 ( pozitia 421), de la 4,08 la 6,75 ( pozitia 387), de la 3,60 la 6, 50 ( pozitia 404), de la 5,17 la 8,30 ( pozitia 266) , etc. La multi dintre cei intrati dupa contestatii se intalnesc situatii de genul aratat. Nu inteleg cum e posibil ca doi profesori ( care au corectat initial ) sa greseasca si cu aproape 5 puncte !!! ESTE ABSURD!! vreau si eu sa-mi corecteze lucrarea profesorii care au dat atatea puncte dupa recorectare , caci eu nu am primit nici macar 0,01!!! CE SE INTAMPLA LA ACEST EXAMEN! Eu voi posta undeva lista comparativa!

Cum se procedeaza cu cererea pentru vizualizarea lucrarii? ce se poate obtine in urma unui asemenea demers? o recorectare? In ce termen se poate depune!



SUbscriu... dupa contestatie au marit nota mea finala cu 0.05!
s-au afisat rezultatele dupa contestatii!
S-au afisat si repartizarile pe sali!
reeka a scris:

Poate sa imi trimita si mie cineva grilele la adresa de mail reka_csatlos@yahoo.com. va rog :)!


Cineva?
Poate sa imi trimita si mie cineva grilele la adresa de mail reka_csatlos@yahoo.com. va rog :)!
Buna. Ce carti folositi cu teste grila si spete?
Ma gandesc sa achizitionez carte cu teste grila [ link extern ] ?
Insa nu prea gasesc nimic cu spete?!

andross a scris:

Buna ziua.este corect ca anul acesta la drept civil se va sustine examenul in totalitate dupa NCC...iar la procedura civila se va sustine examenul dupa VCPC ( inafara de cele 3 exceptii )?
Va multumesc!


Pe baza NCC si a vechii proceduri civile au fost introduse litigiile incepand cu data intrarii in vigoarea a NCC. NCPC nu se aplica litigiilor aflate pe rolul instantelor de judecata introduse anterior intrarii in vigoare NCPC (adica 15.02.2013), astfel din moment ce vechiul cod de procedura civila se aplica simultan cu NCPC cred ca este corect tematica propusa, oricum cine reuseste, pentru examenul de definitivat- peste 2 ani, banuiesc ca se va da din NCPC.