avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 617 soluții astăzi
Forum Activitate mirceafrancisc

Activitate mirceafrancisc

Răspuns la discuția Somer , angajat ..somer ??
tot cu somajul am si eu probleme,asa k m-am informat destul de bine si it spun ca daca iti dai tu demisia nu mai continui somajul..singura alternativa este sa te dea ei afara....asa k fa ceva in sensul asta
eu am fost s.g.v. pe baza de contract de 4 ani si citind legea somajului,art 17,lit d am asteptat ca la incetarea de drept a contractuluisa intru in somaj pana la gasirea unui nou loc de munca deoarece actualul nu-mi oferea posibilitati de evolutie....numai ca am aflat cu stupoare ca datorita unor legi(nu stiu care) nu se mai platea cotizatia pentru somaj pentru militari sin 01.01.2011,asa ca nu ma mai incadram in conditiile acordarii somajului si nimenki nu a stiut sa explice de ce se bat cap in cap anumite articole si cum ar putea calcula indemnizatia,asa ca intrebarea mea este generala deoarece se apropie data cand foarte multi s.g.v. isi vor inceta contractul la termen din cauza limitei de varsta...MILITARII ANGAJATI PE BAZA DE CONTRACT PRIMESC AJUROR DE SOMAJ LA TERMINAREA ACESTUIA?...daca da,in conditiile caror legi si articole?