avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1083 soluții astăzi
Forum Activitate GeorgeBa

Activitate GeorgeBa

Buna ziua,

Alimentarea cu apa rece ne-a fost oprita in mod repetat si ultima data pe o perioada de 2-3 saptamani pentru ca un vecin de la etaj inferior este inundat. Pana la etajul deasupra mea tevile respective sunt ude (apa se prelinge incet dar sigur). In urma investigatiilor si a unui proces de eliminare am stabilit ca problema se afla in dreptul unui vecin care nu are gura de access spre coloana. Practic nisa respectiva este inchisa cu faianta. Vecinul in cauza refuza sa permita accessul suficient cat sa efectuam reparatia sau macar inspectia. Mai mult acesta nu este interesat sa rezolve problema pentru ca si-a tras apa direct din centrala din coloana de la bucatarie. :O

Am citit mai multe posturi cu subiect asemanator si am inteles ca pasii rezolvarii problemei sunt:
1. Sa se dea un preaviz vecinului pentru a permite accessul instalatorului la coloana de apa
2. Altfel actionarea in judecata daca refuza


Intrebarile mele sunt:
- odata spart peretele respectiv are dreptul vecinul sa ceara asociatiei sa suporte cheltuielile de reparatie?
- cine formuleaza preavizul, sub ce forma si prin ce mijloace?
- cine plateste cheltuielile de judecata? Vecinul sau asociatia?
- pot cere despagubiri atat eu cat si restul vecinilor afectati pentru perioada in care nu am avut apa rece pe coloana respectiva (in care nu am putut folosi toaleta de serviciu si dusul)


Multumesc