avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 548 soluții astăzi
Forum Activitate dropdead1985

Activitate dropdead1985

Buna ziua,

Va multumesc tuturor pentru informatii.
Am sesizat din nou persoanele coordonatoare si asteptam sa vedem rezultatul.

Cand am noutati, voi posta.
@ondino,

Va multumesc pentru informatii.

Dar nu sunt angajat cu conventie civila sau contract prestari servicii, ci cu contract individual de munca.

"Durata contractului:

Determinata conform Art12 (2) din codul muncii"
Buna ziua,

Mentionez ca sunt angajat cu contract individual de munca.

Ideea este sa merg la angajator cu informatii referitoare la procedura legala ( codul muncii, codul fiscal, etc.. )

Nu doresc sa ajung la reclamatii la ITM, ci sa clarific situatia intr-un mod amiabil daca este posibil.

Va multumesc.
Buna seara,

Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema.
Sunt angajat pe perioada determinata pe post de colaborator intr-un proiect POSDRU cu o institutie bugetara.

Recent mi-a fost virat salariul, dar am constatat ca este mult mai mic decat ceea ce am calculat eu folosind aplicatia de pe site-ul unui ITM.

Am ridicat aceasta problema catre persoanele coordonatoare din proiect, iar raspunsul primit a fost ca din suma trecuta in contractul de munca au fost facute si retinerie pentru contributiile angajatorului.

Este aceasta procedura corecta?
Normal din salariul brut negociat in contractul de munca ar trebui sa se faca doar retinerile pentru contributiile angajatului... sau?

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns insotit de articole de lege, pentru a incerca sa rezolv problema amiabil si sa nu fie nevoie sa depun reclamatii la organele competenete.

Va multumesc.