avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 305 soluții astăzi
Forum Activitate Ionescu007

Activitate Ionescu007

Buna seara, in contextul OUG 230/2020, va rog sa ma lamuriti urmatoarele:
- cand este termenul de depunere a Decl Unice?
- conf OUG 230, chiriasul poate amana sau chiar neplati chiriile pe acesta perioada; ce (mai)declaram noi ca locatori in Decl. Unica in acest caz?
- daca chiriasul nu mai plateste chiria(fiindu-i oprita activit), putem rezilia Contractul? Daca da, mai avem nevoie de o hartie justificativa pt ANAF, sau este de ajuns mentionarea OUG 230?
Va multumesc!
Buna seara,
In contextul OUG 230/21.III.2020, ma poate cineva lamuri ce se intampla cu chiriile amanate/neplatite catre Proprietar? Cand/cum si daca vor putea fi recuperate acestea?
Se poate prevala legal chiriasul(cab. stoma) de acest OUG pt a nu mai plati deloc chiria, cu toate ca in ord. se spune clar: "amanare la plata"? Se poate emite Certif de Sit. de Urgenta fara prezentarea de catre chirias a unor inscrisuri oficiale de renegociere intre parti?
Daca cele doua parti nu se inteleg amiabil, proprietarul poate interzice accesul in imobil pe aceasta perioada sau poate rezilia contractul pt neindeplinirea obligatiilor(neplata chiriei) fara perioada de preaviz?
Acest OUG nu are prevederi/norme de protectie si pt cei ce au ca singur venit inchirierea unui imobil? Mai ales ca aceasta situatie se poate prelungi 2-3-6 luni etc!?
Va multumesc!
Nu am ajuns acolo si nici nu cred/vreau, Deocamdata mi-a fost invocat un asa zis posibil decret cu "inghetarea" chiriilor, care vad ca nu exista. Vroiam sa fiu bn informat de toate optiunile/drepturile legale. Va multumesc mult!
* Eram interesat daca exista/sau nu, regl speciale/obligatorii, cauzate de Cov, referitoare la posibilitatea legala a chiriasului de a nu mai plati chiria pe o perioada determinata(2-3 luni) si de a locui in continuare in acel imobil; reglementare ce ar obliga Proprietarul, chiar daca acesta nu este de acord!?
Va multumesc!


Eram interesat daca exista/sau nu, regl speciale/obligatorii, cauzate de Cov, referitoare la posibilitatea legala a chiriasului de a nu mai plati chiria pe o perioada determinata(2-3 luni) si de a locui in continuare in acel imobil; reglementare ce ar obliga Proprietarul, chiar daca acesta nu este de acord!?
Va multumesc!


Cornel Vasile a scris:

In speta, partile, de comun acord sau prin intermediul instantelor de judecata, pot stabili continuarea sau nu a raporturilor contractuale, in functie de obiectul contractului si durata starii de urgenta.

Buna seara, inchiriez o casa unei firme, care a inceput sa se planga ca nu mai are bani. Exista vreo reglem. speciala de inghetare a chiriilor pe o perioada data avand in vedere starea de urgenta legata de Cov-19?
Invocarea de catre chirias a Fortei Majore din Contract, poate obliga Proprietarul sa tina chiriasul fara ca acesta sa plateasca?
Va multumesc!
Buna ziua,

obtin venituri numai din chirii, va rog sa-mi spuneti pt anul 2018, ce cota de impozit voi datora, cat si la CASS? Vom fi obligati sa platim si CAS din aceste venituri? Va multumesc!
Va multumesc mult "juridic Dana"!

Astept cu mare interes si alte sfaturi, pareri/comentarii de specialitate. Va multumesc.
Buna ziua,

act constit spune:
- Transmit part soc intre asoc se face in cond prev de lege
- Capit poate fi marit in cond prev de lege
- Cesiunea partiala sau totala a partilor se poate face p baza hot AGA
- AGA poate decide valabil cu votul repr majorit absoluta si a partilor soc. In cazul modif act constit este necesar votul cu majorit simpla.

Va multumesc si astept cu interes parerea dvs.
Buna ziua,

var og sa ma lamuriti in cazul unui srl cu 3 asociati(1/3 fiecare), daca se poate face marire de capital prin hotararea AGA a numai 2 dintre asociati(majoritate simpla), fara acordul scris al celui de-al 3-lea si fara sa-i propuna mai intai lui marirea de capital, prin introducerea unui nou asociat in societate, cu bani provenind din surse externe societatii, fara acordul celui de-al 3-lea asociat fondator, cu scopul micsorarii procentelor acestuia din urma si in final excluderea lui din firma.
Mai pe larg: 2 dintre asociati au hotarat unilateral, fara acordul celui de-al 3-lea, fara preemtiune, sa mareasca capitalul de ~ 100 ori, sa coopteze un nou asociat caruia sa-i cesioneze partile lor si care de fapt aduce toti banii din exteriorul soc, ca in final acesta sa poata avea peste 80% din capital(parti soc) si sa poata decide si exclude in final pe al 3-lea asociat fondator. De fapt cei 2 vand mascat partile lor si societatea, primind bani necontabilizati(la negru), fara sa instiinteze sau sa imparta cinstit cu cel de-al 3-lea. Mentionez ca soc este pe minus de cateva luni.
Va rog deasemenea sa-mi spuneti ce cai de atac am, cum ma pot apara si castiga drepturile ce mi se cuvin de drept si ce pot si pana unde pot sa faca ceva ceilalti 2 fara acordul meu scris.
Va multumesc