avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 551 soluții astăzi
Forum Activitate bogdan_i_metro

Activitate bogdan_i_metro

S-a judecat in data de 10.03.2012, de unde am primit o amenda administrativa de 300 de Ron. Am primit acasa instiintare acum cateva zile. Stie cineva care este termenul maxim in care pot sa o platesc si unde pot sa fac o cerere sa o platesc in rate?
Eu stiam ca amenda administrativa nu se trece in cazier. Dar nu sunt sigur. Mai multe detalii
Anul trecut in toamna, mai exact in noiembrie am fost prins in supermarket furand si mai exact un mouse wireless de vreo 120RON. Mi s-a facut un formular de interpelare si am predat mouse-ul. La scurt timp au venit jandarmii care mi-au luat declaratie mie si celor de la supermarket si dupa am fost dus la sectia de politie din apropiere. Din ce am auzit eu pe loc atunci cand se scriau hartiile am fost incadrat la furt calificat. Am avut ocazia sa citesc si declaratie celor de la supermarket in care se spunea ca nu depun plangere si ca prejudiciul a fost recuperat in totalitate. De atunci nu mai stiu nimic. Stateam la camin in perioada aia si aveam o viza de flotant pe Bucuresti si aia a fost adresa care am dat-o si in acte. Nu stiu ce se intampla, nu am primit nimic la camin sau poate nu am vazut eu iar acum venind pe vara acasa, plecand din Bucuresti niciatat. Nu stiu unde sa ma interesez de dosar. Am fost la mine in oras la primarie la impozite sa ma interesez daca am vreo amenda de platit si nu aveam. Unde ar trebuie sa imi vina aceasta amenda administrativa in caz ca asa se va solutiona dosarul? Mentionez ca sunt major deci nu mai am treaba cu parintii. Vreau si eu un sfat. Nu vreau sa imi patez cazierul. Va rog raspunsuri pertinente si nu atac la persoana. Sunt constient si eu ce am facut si acum vreau sa stiu ce e de facut.