avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 848 soluții astăzi
Forum Activitate Raluca10

Activitate Raluca10

Buna ziua,

am o mare problema si as vrea sa stiu daca ma poate ajuta cineva cu un sfat. Am nascut in luna februarie anul acesta. Sotul meu mi-a depus dosarul pentru indemnizatie. Fiind si la doctorat mi-au tot cerut o groaza de acte si peste tot a durat mult sa le primesc. Avand in vedere ca ne mutam si am fost foarte ocupati si sotul a avut tare mult de umblat si l-au tot intors din drum, a intrebat la ghiseu pana cand poate duce dosarul. I s-a spus ca poate veni oricand cu el asa ca nu ne-am grabit, gandindu-ne ca se strang mai multi bani si ca nu sunt probleme. A 5 oara cand a mers cu dosarul i-am spus ca nu e buna ceva adeverinta de la scoala si atunci sotul le-a spus sa nu-l mai poarte si sa inregistreze dosarul iar doamna(alta decat prima) i-a spus ca oricum a depasit termenul...deci l-au plimbat de 5 ori in ,oc sa-i spuna din start ce lipseste de la dosar si i-au spus ca poate veni oricand apoi ca a depasit termenul... Dosarul e depus din luna iulie si acuma am aflat ca nu ne dau toti banii pentru ca am depasit termenul...Asta inseamna ca pierdem indemnizatia pe mai mult de 2 luni in conditiile in care eu ma incadrez la indemnizatia de 3400 lei pentru ca mi-am luat doar un an concediu... Sigur ca nu putem demonstra ca a fost de atatea ori si nici ce i-a spus doamna...Ce sa facem? E vorba de tare multi bani si nu stim care e solutia. Va rog mult sa ne ajutati cu un sfat!
Multumim anticipat!

O seara placuta!
Buna ziua,

as mai avea o intrebare. Mi-am intrerupt doctoratul pe o perioada de 6 luni ca sa nu se suprapuna primirea bursei cu cea a indemnizatiei. Totusi nu inteleg un aspect. De la scoala nu vor sa-mi plateasca 85% din bursa pe perioada concediului de lauzie. E normal asa ceva? Asta inseamna ca raman fara plata a 42 de zile in conditiile in care bursa e de 1850 de lei...Si nu am primit nici o justificare cu temei legal mi s-a spus doar ca s-au interesat si nu mai primesc bursa din momentul nasterii. In baza a ce? De ce nu primesc macar 85%? Ce pot face? E normal sau legal? Multumesc inca o data!
O zi cat mai frumoasa!
Buna ziu,

problema e ca indemnizatia e de 3400 lei pe 1 an iar de bursa mai beneficiez doar 7 luni si e 1850 lei...deci nu ma avantajeaza deloc sa renunt la indemnizatie...dar nu mi-as intrerupe doctoratul...
Problema e ca mi s-a spus de la scoala ca nu pot renunta la bursa decat daca imi intrerup doctoratul... si eu nu vreau sa-mi intrerup doctoratul... ca in prima faza asta le-am spus, ca vreau sa anunt ca am nascut si sa nu-mi mai vireze bursa. Iar de la scoala mi s-a spus ca nu exista decat varinata sa-mi continui doctoratul si sa primesc bursa sau sa-mi intrerup si sa nu mai beneficiez de bursa... si de asta nu stiu ce sa fac. In plus mi s-a spus ca foarte rar se aproba cererile de intrerupere de doctorat(oricum asta nu e ceea ce-mi doresc). De asta nu stiu ce sa fac...
Multumesc inca o data!
Buna ziua,

m-am mai interesat si revin cu intrebarea- pot primi concomitent si bursa doctorala si si indemnizatie pentru cresterea copilului? Am nascut in urma cu aproape 3 saptamani si cineva mi-a spus (un jurist) ca pot primi, dar nu mi-a justificat in totralitate. Eu nu vreau sa-mi intrerup doctoratul si m-am tot interesat si am aflat tot felul de pareri dar nimic concret. Deoarece bursa e venit neimpozabil se poate sa o primesc in continuare? Pe de-o parte mi s-a spus ca pentru a primi bursa trebuie sa renunt la indemnizatie, pe de alta parte ca cele doua nu au legatura si le pot primi in paralel...Problema e ca nu vreau sa-mi intrerup doctoratul si de la scoala mi s-a spus si ca nu pot sa renunt la bursa si sa continui cu doctoratul...Adica daca vreau sa beneficiez de indemnizatie trebuie sa-mi intrerup studiile si mi s-a spus si ca aceste cereri de intrerupere nu se prea aproba (fiind din fonduri europene)......Ce pot sa fac? Care e situatia reala?

Va multumesc mult si astept un raspuns cat de repede ca sa stiu ce sa fac!

Multumesc!

O zi frumoasa,
Buna ziua,

multumesc frumos pentru raspuns!
O singura intrebare as mai avea: In concediu de maternitate, in timp ce beneficiez de indemnizatie nu trebuie neaparat intrerupt doctoratul, nu?
O zi cat mai frumoasa in continuare!
Buna ziua,

sunt doctorand cu bursa si lucrez in acelasi timp. Acum sunt gravida in 6 saptamani. Am tot incercat sa aflu raspunsul la o intrebare si am aflat diferite variante si nu stiu care e cea corecta, asa ca va rog sa ma ajutati. Eu n-as dori sa-mi intrerup doctoratul si intrebarea mea este urmatoarea: pot sa beneficiez in acelasi timp de bursa de doctorat (care e un venit neimpozabil-asa scrie si in contractul de studii, dar acolo mai e mentionat si ca programul e de 8ore/zi, 5 zile/sapt) , dar si de indemnizatie pentru cresterea copilului. Avand in vedere ca momentan lucrez si practic imi platesc in fiecare luna cotizatiile la stat mi se pare normal sa beneficiez de indemnizatia pentru cresterea copilului, dar nu stiu daca intra in conflict cu doctoratul. Unii spun ca nu intra, pentru ca acela este venit neimpozabil, altii spun ca totusi e o contradictie si ca nu pot beneficia de ambele venituri cu toate ca sunt foarte diferite. Am sunat si la prestatii sociale si prima data mi-au spus ca pot beneficia in paralel si de bursa pentru ca e venit neimpozabil dar si de indemnizatie si acum mi-au spus ca nu pot si ca, chiar daca bursa e venit neimpozabil, e venit asimilat si daca vreau sa continui doctoratul voi primi doar acea compensatie de 500 RON/luna. Va rog sa-mi dati un raspuns. As dori sa stiu daca pot totusi beneficia de ambele in paralel. Multumesc frumos