avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1002 soluții astăzi
Forum Activitate devor47

Activitate devor47

Răspuns la discuția Invinuit apoi disjuns!
nu am mai fost chemat, procesul s-a terminat acum vreo 2 luni de zile, ei ai fost condamnati. Eu nu mai stiu nimic, ce se intampla?
Răspuns la discuția Invinuit apoi disjuns!
Voi face absolut tot ce e corect, totusi e viitorul meu in joc, nu pot sa imi ratez cariera si apoi viata din cauza unei prostii.
Răspuns la discuția Invinuit apoi disjuns!
oricum nu a avut vreo finalitate ceea ce s-a vorbit la telefon. Pana si ei cei de la politie stiau chestia asta, si mi-au spus-o!
Răspuns la discuția Invinuit apoi disjuns!
parerea mea e ca ar trebui cercetata situatia, dar din lipsa de alte dovezi nu poti acuza pe cineva doar in baza convorbirilor telefonice. Si cu declaratiile altor oameni e cam la fel, eu vorbesc cu cineva pun tara la cale, binenteles nimic adevarat, si declara la politie ca totul a fost real, sunt invinuit, dar nu pot fi trimis in judecata in baza unei convorbiri telefonice, fara alta proba..ar insemna ca pot acuza pe cineva de orice. Declaratia unei persoane trebuie sustinuta cu probe fizice, cu un flagrant, sa se gaseasca ceva la perchezitie, orice. Insa daca se poate mi se pare ca sistemu' juridic din Romania, e bolnav. Ma agit pt ca nu vreau sa am cazierul patat, pt ca vreau sa termin facultatea si cu ajutorul Lui Dumnezeu sa ajung procuror...
Răspuns la discuția Invinuit apoi disjuns!
Va multumesc pentru raspunsuri si sfaturi! Acum ramane de vazut ce si cum o sa se intample!
Răspuns la discuția Invinuit apoi disjuns!
Pai atunci inseamna ca daca eu discut cu dumneavoastra niste chestii fictive la telefon, atunci asta inseamna ca suntem vinovati de ceva? Mi se pare ciudat. Repet, eu unul am primit niste bani, i-am dat altcuiva, si acea persoana i-a adus marfa unuia dintre cei din dosar, asta s-a intamplat la sfarsitul lunii noiembrie. Am mai vorbit cu acesta la telefon, niste conversatii fictive din partea mea si am mai primit bani de la el nimic mai mult, eu am zis ca voi mai reusi sa ii fac legaturi cu alti oameni de la care sa cumpere, insa nu a mai cumparat, pt ca persoanele respective nu existau! Celorlalti le-au fost facut flagrante, au gasit asupra lor droguri. Eu intr-adevar am consumat de cateva ori, ultima data fiind acum 4 luni. Sper sa fie bine! Pe celalalt l-au luat de ziua lui pe 25 mai, cand a avut loc si perchezitia la mine, iar pe 29 m-am prezentat la politie, pt ca atunci am fost chemat.
Răspuns la discuția Invinuit apoi disjuns!
si el este invinuit! din cate stiu convorbirile telefonice nu constituie proba incriminatorie
Răspuns la discuția Invinuit apoi disjuns!
un coleg de-al meu, si un prieten comun cu cel din dosar, a fost si el invinuit dupa ce i-a imprumutat niste bani in jur de 700 de ron si a fost chemat la sectie de vreo 7-8 ori. Eu am fost chemat doar odata, atata tot. Procesul incepe pe 24 iulie, eu momentan sunt plecat din tara si ma intorc abia in septembrie. Este vorba despre convorbiri telefonice, si bani primiti, atata tot.
Răspuns la discuția Invinuit apoi disjuns!
Va multumesc mult pentru raspunsuri. Nu am primit niciun fel de restrictie, acum sunt in vacanta, nu sunt in tara, i-am anuntat, si mi-au zis ca nu e nicio problema, pot sa fac ce vreau. Va multumesc inca odata si o zi buna tuturor!
Răspuns la discuția Invinuit apoi disjuns!
[ link extern ]

Mentionez ca eu il cunosteam pe unul dintre ei, in luna noiembrie am primit bani de la el si eu i-am dat banii unui coleg de facultate care i-a adus pe urma ceea ce trebuia. Am mai primit de doua ori bani, dar fara vreo finalizare. Pe ceilalti nu ii cunosc si nici nu am avut vreo treaba cu ei, este prima data cand aud de ei. Va multumesc!