avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 215 soluții astăzi
Forum Activitate diana_78

Activitate diana_78

Răspuns la discuția succesiune
Multumesc. Nu cred ca e nevoie sa imi tot repetati sa vanda cu pret real. E o casa batraneasca cam derapanata, nu costa cine stie ce ca sa nu vanda la pret real. E normal ca eu ma refer la succesiunea dupa bunicul, nu la cea dupa bunica, oricine stie ca succesiunile se deschid dupa moarte. Daca ar fi dupa mine as vrea ca mamaia sa mai traiasca destul de acum incolo. Problema care o pun eu e ca nu vreau sa ii ramana mamei mele partea bunicii.
Acum bunica e in spital si mamei nu ii pasa. Ce vroiam eu, era sa mi se raspunda la intrebarile dintr-o postare anterioara in care intrebam ce e de facut daca mama nu se va prezenta la succesiune, sau daca va spune ca ea nu a primit nici o instiintare, deoarece nu ma sta la adresa din buletin. Se mai poate dezbate succesiunea dupa bunicul daca ea nu se prezinta?
Va multumesc.
Răspuns la discuția succesiune
Chiar nu ma mai poate ajuta nimeni? Imi pusesem speranta in acest site. Mai aveam niste nelamuriri postate de mine ultima oara la care nu am primit raspuns. Mi-ar fi de mare folos daca mi-ati raspunde. Va multumesc.
Răspuns la discuția succesiune
Va dati seama ca daca as incheia un contract de intretinere, nu l-as incalca sub nici o forma. Pe mine ma doare sufletul si acum de mamaia si ma gandesc ce vom face cu ea mai tarziu cand nu o sa mai poate merge deloc. Ma nelamureste un lucru. Contractul de intretinere, este egal cu cel de vanzare -cumparare cu clauze? Mama ma mai poate ataca dupa moartea bunicii, pentru a cere reductiunea, asa cum spune domnul Joha?
Daca m-as ocupa eu de plata succesiunii si impreuna cu mamaia am deschide masa succesorala? Sincer, nu stiu cum se face.Daca mamaia i-ar face chemare maica-mii si ea nu s-ar prezenta pentru succesiune ce s-ar putea intampla? S-ar mai putea face succesiunea?
Este clar ca mama o sa-si dea seama ca eu sunt in spatele chemarii ei la succesiune, pentru ca mamaia nu are banii necesari. Din aceasta cauza nici nu s-a facut succesiunea pana acum.
Mentionez ca eu mai am un frate. El ma poate ataca pentru ca l-am lasat pe dinafara, desi nu cred ca el ar lua-o pe bunica sa aiba grija de ea?
Discuție succesiune
Buna ziua. Mi-ar fi de folos daca m-ar putea ajuta cineva in legatura cu problema mea. Bunicul meu a decedat acum 3 ani, in viata ramanand doar bunica. Nu s-a facut succesiunea intre bunica mea si mama mea, mama fiind singurul copil. Daca nu s-a facut inca succesiunea, cum s-ar putea face ca partea bunicii si ce ii revine bunicii de pe urma bunicului sa nu ajunga la mama mea? Nu sunt de acord ca mama mea sa beneficieze de pe urma bunicului si mai tarziu de pe urma bunicii, atata timp cat pe ea nu o intereseaza de problemele de sanatate ale bunicii, nu ii pasa daca bunica traieste sau moare. Nu vreau ca dupa ce moare mamaia sa vina bine mersi si sa beneficieze de toata agoniseala bunicilor. Care ar fi procedura legala ca partea ce ii revine mamaiei sa mi-o poata da mie, spre exemplu, prin donatie sau vanzare-cumparare, sau pur si simplu sa nu mai aiba mama nici un drept la acea parte, nici cat este mamaia in viata, nici dupa moartea ei?
O alta intrebare. Daca eu as lua-o pe bunica la mine sau sa o duc undeva, binenteles cu acordul ei, exista proceduri legale prin care mama ma poate da in judecata si sa invoce ca nu am luat-o cu acordul ei, ca mamaia e batrana si nu poate lua decizii? Mentionez ca bunica nu are nici un diagnostic de ordin psihic.
Va multumesc anticipat, tuturor celor care m-ar putea ajuta. Daca mai am intrebari, pe acest subiect, voi mai reveni.