avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1069 soluții astăzi
Forum Activitate piradu

Activitate piradu

Răspuns la discuția Drept de autor
Inseamna ca nu se plateste? Contributia la opera este "moca"? As putea deschide un proces cu sanse de reusita?
Răspuns la discuția Drept de autor
Va multumesc,
N-am vazut acel contract, dar presupunand ca nu sunt nominalizat, pot face dovada ca am o contributie, prin marturiile participantilor la interviuri?
Pe de alta parte, in ce masura sunt posesori de drepturi cei ce detin, dar nu fac dovada ca sunt cei ce le-au realizat, parti din materialul brut?
Răspuns la discuția Drept de autor
tgeorgescu a scris:

Vestea buna: m-am inselat cu privire la ce v-am spus mai sus, vezi [ link extern ]

Veste rea: pana la proba contrarie, dvs. nu sunteti autor al operei audiovizuale, vezi [ link extern ]


Spuneti-mi, va rog, cum se poate demonstra "proba contrarie", tinand cont de faptul ca nu mai am materialul brut pentru toate interviurile filmate, ci doar pentru o parte, dar pastrez legatura cu cei ce au participat la interviuri?
Răspuns la discuția Drept de autor
As putea face o adresa catre cei ce apar pe coperta si sustin ca detin drepturile, pentru a le cere pe ale mele?
Răspuns la discuția Drept de autor
Asta inseamna ca nu mai am nicio sansa ?
Răspuns la discuția Drept de autor
Va multumesc din nou; presupun ca nu sunt inclus ca autor in acel contract la care se face referire la art. 66, desi un sfert din film (interviuri) este inregistrat de mine, cu tot ceea ce inseamna: lumini, lavaliera, camera (uneori chiar doua camere), traducand asta in "contributie substantiala" la crearea operei, nu?
Răspuns la discuția Drept de autor
Va multumesc, dar imi puteti spune si pe ce articol din lege se bazeaza afirmatia dumneavoastra?
Răspuns la discuția Drept de autor
Imi dati,va rog, macar un sfat; nu mai am chiar nimic de facut?
Discuție Drept de autor
Ce am de facut in cazul in care apare si se comercializeaza un DVD cu un film care contine in proportie de 25% interviuri filmate de mine, pentru care nu am primit niciun sfant, dar am fost trecut pe genericul de final ca director de imagine?
Interviurile au fost realizate acum aproximativ 3 ani, perioada in care eram angajatul unei case de productie, dar in contractul de munca eram operator calculator, cu salariul minim pe economie; nu exista niciun contract de cesiune intre mine si aceasta casa de productie sau cu cele care au produs DVD-ul.
As putea cere sa fiu remunerat conform contributiei avute, adica procent din pretul de vanzare al DVD-ului?
Discuție Statut
Intentionez sa obtin venituri din producerea si vanzarea de DVD-uri cu materiale personale filmate si montate, inregistrari realizate fie la diverse cuvantari motivationale ale unor buni oratori, fie prin filmarea unor spectacole; ce conditii ar trebui sa indeplinesc pentru a fi in legalitate?