avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2220 soluții astăzi
Forum Activitate adriani86

Activitate adriani86

Va multumesc pentru raspunsul prompt.

As dorii o lamurire la pct 2:
1. Daca ofer servicii de consultanta in domeniul IT este necesara inregistrarea in scopuri de TVA?
2. Facturile care le emit pentru strainatate se incadreaza si ele in norma de venit?

Cu stima,
Adrian
Buna ziua,

Am un PFA inregistrat pe codul 6201 (Software la comanda) din anul 2008 pe care l-am suspendat in decembrie 2011, chiar inainte sa intre noua legislatie in vigoare. Mentionez ca am platit toate taxele la zi, dar am alfat ca nu aveam voie sa facturez catre clienti din EU fara sa fiu pe lista operatorilor intercomunitari.

De curand mii s-a propus o colaborare ca si consultant IT din partea firmei unde am fost angajat 2 ani, ei avand filiale in US si UE. M-am gandit sa reactivez PFA-ul mentionat mai sus, sa modific activitatea din 6201 in 6202, pentru a putea beneficia in continuare de norma de venit.

Am urmatoarele intrebari:

1. Dupa cum am mentionat mai sus, nu cred ca am procedat tocmai corect cu vechiul PFA.Ma gandeam sa il lichidez si sa creez alt PFA. Este posibil sa infiintez in loc de PFA John Doe (vechiul) --> PFA Doe John? :D

2. Ce pasi trebuie sa urmez pentru a avea dreptul sa facturez in EU, si sa beneficiez de norma de venit. Trebuie sa depun anumite declaratii?

3. Cum pot factura pentru clienti din afara EU, ex US?

4. Am vazut ca norma de venit 6202 pentru Timis este de 10000ron. Asta inseamna ca taxele sunt 1600 ron impartit la 4 trimestre + pensie 232ron/lunar + sanatate ?

Va multumesc anticipat!

Cu stima,
Adrian