avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1619 soluții astăzi
Forum Activitate gce

Activitate gce

buna ziua,

Logodnica mea nu poate pleca de ceva timp in bulgaria din cauza unei probleme mai vechi.
In urma cu 5 ani a incercat sa aduca niste haine din turcia,la bulgari a fost oprita si ia fost confiscata marfa alaturi de o suma de bani garantie pt a i se da voie sa plece si sa fie siguri ca se va intoarce la proces.

Avand in vedere ce salbaticie era in acea vreme la bulgari nu s-a mai prezentat la proces.

Acum 2 ani am mers impreuna in bulgaria sa facem niste cumparaturi,la vama a fost oprita si pusa sa semneze un act in care se obliga sa se prezinte in 14 zile la o judecatorie pt ca procesul sa se judece din cate am inteles de la vamesi,apoi ne-au dat voie sa plecam.

Din nou nu s-a prezentat din cauza ca nu am reusti sa vb cu un avocat de incredere care sa ne reprezinte acolo.

As dorii sa stiu ce am putea sa facem pt a rezolva problema aceasta si de asemenea daca este posibil sa se fi judecat in lipsa si s-ar putea prescrie fapta in timp.

Nu suntem interesati de marfa si nici de garantia de 500$ lasat ci numai sa nu mai avem probleme si sa putem merge in bulgaria in vacanta.