avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1064 soluții astăzi
Forum Activitate popovici74

Activitate popovici74

aveti aici un link cu o solutie afisata la jurisprudenta pe site-ul portal.just.ro in care se face aplicarea art 74.1 cp in raport cu art 13cp chiar daca a fost declarat neconstitutional.
[ link extern ] .
Va trimit si o solutie pe acelasi subiect afisata la jurisprudenta pe site-ul ICCJ unde se mentioneaza faptul ca neaplicarea art 74.1cp in raport cu art 13cp e motiv de casare potrivit art 385.9 alin1 pct 14cpp. [ link extern ] .

Dupa cum se precizeaza si in sentinta de la judecatorie prejudiciul a fost integral acoperit pana la judecarea in prima instanta.Da,am copie dupa sentinta de la judecatorie si dupa decizia de respingere a recursului si sunt sigura , din exemplele studiate ,ca acest articol trebuia aplicat.Eu doar trebuie sa identific ce se poate face in situatia in care apararea nu a cerut,iar instanta de recurs,chiar daca a analizat sentinta din oficiu,a omis sa faca aplicarea acestei cauze de nepedepsire.In cazul contestatiei la executare am vazut ca un motiv de admitere e cazul in care instanta nu se pronunta asupra unei cauze de incetare a procesului penal cu conditia ca aceasta sa fi fost expres ceruta de aparare.Aici nu s-a cerut,dar dupa cum vedeti trebuia aplicata aceasta cauza de nepedepsire.
Aplicarea art 74.1cp nu mai e posibila pt infractiuni comise dupa declararea sa ca neconstitutional in mai 2011.De altfel dosarul a fost inregistrat la judecatorie in martie 2011,cand inca era in vigoare acest articol si nu are importanta ca pana la solutionarea cauzei in prima instanta,respectiv feb 2012,el a fost declarat necontitutional,avand in vedere data savarsirii faptelor,respectiv 2009,fata de care se aplica prevederile art 13cp.

Va multumesc inca o data.In acest caz,in care pe fond si nici in recurs nu s-a solicitat aplicarea art 74.1cp in raport cu art 13 cp de catre aparare,iar instanta nu s-a autosesizat,tot trebuie sa te poti apara undeva pt ca se prea poate ca chiar judecatorul sa nu observe ca exista o cauza de nepedepsire.Am vazut solutii in care apararea nu cere,dar judecatorul se autosesizeaza ca exista o cauza de nepedepsire exact in situatia unei evaziuni fiscale,aplicand art 74.1 cp in raport cu art 13 cp.Va amintesc ca e vorba de fapte petrecute in 2009(art 6 din legea 241/2005) ,judecate pe fond in feb 2012,cu recurs respins in iul 2012.De altfel ICCJ arata clar ca neaplicarea art 74.1 cp in raport cu art 13 cp constituie motiv de casare potrivit art 385.9 alin(1) pct 14 si nu pct 20 cpp.Trebuie atunci sa se solicite o revizuie daca nu recurs la ICCJ?Va multumesc din suflet pt opinie.Daca opinati ca in acest caz exista o cale de atac extraordinara pt a solicita anume instantei sa se pronunte asupra incetarii procesului penal prin aplicarea art 74.1 cp cu raportare la art 13cp(amintesc prejudiciul a fost acoperit integral pana la solutionarea in prima instanta),sunt interesata intr-o colaborare cu dvs pe acest caz daca sunteti de acord.
Multumesc pt raspuns,dar in recursul la curtea de apel s-a motivat ca se incadra in cauza de nepedepsire precizata de art 10 din legea241/2005.Instanta a respins recursul intrucat prevederile art 10din legea241/2005 se aplica doar infractiunilor de evaziune fiscala ,nu si celor aflate in legatura.Apararea in recurs nu a solicitat ca instanta sa se pronunte in legatura cu posibilitatea aplicarii art 74.1cp cu aplicare art 13cp,desi el a acoperit integral prejudiciul pana la solutionarea in prima instanta.De asemenea nu inteleg raspunsul dvs caci am vazut o multime de recursuri la ICCJ dupa ce s-a facut recurs ca curtea de apel.In plus trebuie sa existe o cale sa te aperi daca apararea a omis sa solicite instantei sa se pronunte asupra unei cauze de nepedepsire.de asemenea consider ca sunt incidente prevederile art 40cp si ca pedeapsa trebuia pronuntata potrivit regulilor de la concursul de infractiuni,caci nu a fost vorba de recidiva
Buna ziua.Fiul meu a primit o condamnare de 4 luni pt infractiuni de evaziune fiscala(art6 din legea 241/2005),i s-a revocat suspendarea conditionata a unei pedepse de 6 luni, desi nu a fost considerat recidivist,si a primit 10 luni cu executare de la care s-a sustras nefiind in tara si fiind condamnat gresit.Curtea de apel a respins recursul pe 04.07.2012 unde s-a cerut aplicarea art 10 din legea 241/2005.Nu s-a cerut la recurs aplicarea art 74.1 cp cu referire la art 13cp(fapte petrecute in 2009,prejudiciu integral acoperit pana la solitionarea in prima instanta) si am depus cerere de revizuire pe 10.07.2012,dar constat acum ca de fapt trebuia depus recurs la ICCJ solicitand admiterea recursului potrivit art 385.9 alin 1 pct14.Nu stiam precis ce actiune trebuia facuta deoarece avocatul a refuzat sa se mai implice.Care este termenul in care se poate depune acest recurs la ICCJ.Pot depune acest recurs in calitate de mama si trimite prin posta?Va multumesc mult pt orice ajutor.