avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 102 soluții astăzi
Forum Activitate marian89

Activitate marian89

Pentru cine este interesat sau pentru cine este in aceeasi situatie ca mine. Nu trebuie sa ai contract de vanzare cumparare cu proprietarul din biref. Nu e ca la noi in romania, unde trebuie sa ai contractele de v-c de la toate tranzactiile facute, incepand cu proprietarul din carte. Deci m-am intersat la politie, la inmatriculari si trebuie sa ai brief mare, brief mic pe care sa scrie Ungültig ( adica masina e radiata) si un contract de vanzare cumparate cu care sa faci dovada ca masina este proprietatea ta. In cazul meu eu nu am contract de v-c cu proprietarul din brief si am contract cu dealerul de unde am luat masina, care prin deductie logica a cumparat masina de la proprietar. Sper ca am fost destul de explicit.
Nu ai inteles. In actele masinii este doar un singur proprietar care a vandut masina unui dealer, iar eu am cumparat masina de la dealer si nu am contractul dintre dealer si proprietar. Dealerul nu apare in actele masinii este doar un intermediar. Eu am contract de v-c cu dealerul. Deci actele masinii sunt pe numele Christian ... , iar eu am contract de v-c cu dealerul AB Automobile. In romania stiu ca daca cumperi o masina de la un intermediar care nu e trecut in carte trebuie sa ai si contractul de v-c intre intermediar si proprietar. Nelamurirea mea este daca pot inmatricula masina fara sa am contractul de v-c in proprietar si intermediar. In rest am toate actele brief mare, brief mic pe care scrie ungultig, semn ca masina a fost radiata. Din punctul meu de verede prin contractul de v-c intre mine si intermediar se dovedeste faptul ca masina este in proprietatea mea.
Buna ziua,

Am cumparat o masina din Germania de la un dealer (AB Automobile), care la randul sau a cumparat masina de la proprietar (Christian). In Brief (cartea masinii) este trecut ca proprietar Christian si nu dealerul AB Automobile de la care am cumparat eu masina. Problema este ca eu am decat contractul de vanzare cumparare intre mine si dealerul AB Automobile care nu este trecut in actele masinii. Prin urmare mai exista un contract de vanzare cumparare intre dealerul AB Automobile si Christian pe care eu nu il am . Intrebarea este daca o sa intampin probleme la inmatriculare din cauza faptului ca nu am contractul intre intermediar (dealerul AB...) si proprietarul masinii.

Astept raspunsul dumneavoastra. Multumesc!