Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzatorul nu este proprietarul din Brief. Auto cump. ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzatorul nu este proprietarul din Brief. Auto cump. din Germania.

Buna ziua,

Am cumparat o masina din Germania de la un dealer (AB Automobile), care la randul sau a cumparat masina de la proprietar (Christian). In Brief (cartea masinii) este trecut ca proprietar Christian si nu dealerul AB Automobile de la care am cumparat eu masina. Problema este ca eu am decat contractul de vanzare cumparare intre mine si dealerul AB Automobile care nu este trecut in actele masinii. Prin urmare mai exista un contract de vanzare cumparare intre dealerul AB Automobile si Christian pe care eu nu il am . Intrebarea este daca o sa intampin probleme la inmatriculare din cauza faptului ca nu am contractul intre intermediar (dealerul AB...) si proprietarul masinii.

Astept raspunsul dumneavoastra. Multumesc!
marian89, utilizator
In situatia in care in documentele autoturismului figureaza mai multe persoane fizice/juridice,
garantat veti intampina greutati la inmatriculare,mai ales la RAR
Nu ai inteles. In actele masinii este doar un singur proprietar care a vandut masina unui dealer, iar eu am cumparat masina de la dealer si nu am contractul dintre dealer si proprietar. Dealerul nu apare in actele masinii este doar un intermediar. Eu am contract de v-c cu dealerul. Deci actele masinii sunt pe numele Christian ... , iar eu am contract de v-c cu dealerul AB Automobile. In romania stiu ca daca cumperi o masina de la un intermediar care nu e trecut in carte trebuie sa ai si contractul de v-c intre intermediar si proprietar. Nelamurirea mea este daca pot inmatricula masina fara sa am contractul de v-c in proprietar si intermediar. In rest am toate actele brief mare, brief mic pe care scrie ungultig, semn ca masina a fost radiata. Din punctul meu de verede prin contractul de v-c intre mine si intermediar se dovedeste faptul ca masina este in proprietatea mea.
marian89 a scris:

Nu ai inteles. In actele masinii este doar un singur proprietar care a vandut masina unui dealer, iar eu am cumparat masina de la dealer si nu am contractul dintre dealer si proprietar. Dealerul nu apare in actele masinii este doar un intermediar. Eu am contract de v-c cu dealerul. Deci actele masinii sunt pe numele Christian ... , iar eu am contract de v-c cu dealerul AB Automobile. In romania stiu ca daca cumperi o masina de la un intermediar care nu e trecut in carte trebuie sa ai si contractul de v-c intre intermediar si proprietar. Nelamurirea mea este daca pot inmatricula masina fara sa am contractul de v-c in proprietar si intermediar. In rest am toate actele brief mare, brief mic pe care scrie ungultig, semn ca masina a fost radiata. Din punctul meu de verede prin contractul de v-c intre mine si intermediar se dovedeste faptul ca masina este in proprietatea mea.

Nu ai nevoie de acel act. E nevoie doar de actul intre tine si respectivul Christian. Fara acel act nu poti trece masina pe numele tau. La RAR nu ii intereseaza ... insa la Politie cand trebuie sa iti elibereze noul talon nu vor accepta. Ideea este ca e nevoie doar de un act de vanzare cumparare...cu o copie dupa CI a fostului proprietar...e simplu.
Pentru cine este interesat sau pentru cine este in aceeasi situatie ca mine. Nu trebuie sa ai contract de vanzare cumparare cu proprietarul din biref. Nu e ca la noi in romania, unde trebuie sa ai contractele de v-c de la toate tranzactiile facute, incepand cu proprietarul din carte. Deci m-am intersat la politie, la inmatriculari si trebuie sa ai brief mare, brief mic pe care sa scrie Ungültig ( adica masina e radiata) si un contract de vanzare cumparate cu care sa faci dovada ca masina este proprietatea ta. In cazul meu eu nu am contract de v-c cu proprietarul din brief si am contract cu dealerul de unde am luat masina, care prin deductie logica a cumparat masina de la proprietar. Sper ca am fost destul de explicit.
marian89, utilizator
[ link extern ] /
[ link extern ]

Documentele necesare inmatriculare masini second hand din strainatate

A) Documente insotitoare, din tara de provenienta :

A.1) - factura sau contract de cumparare
A.2) - carte de identitate / certificat de inmatriculare ( fahrzeugbrief )
A.3) - certificat de origine EUR1
A.4) - declaratie vamala de export
A.5) - carte verde si autorizatie de circulatie provizorie
A.6) - certificat de conformitate

B. La intrarea in tara se va solicita lucratorului vamal declaratia vamala de import ( tranzit vamal )

C. Pentru cele 4 documente necesare inmatoricularii, este necesara verificarea la RAR, care dupa verificari va emite :

C.1) - Nota de Constatare Vamala - NCV
C.2) - Carte de Identitate a Vehiculului - CIV
C.3) - Certificat de Autenticitate - CA
C.4) - Inspectia Tehnica Periodica - ITP

D. Pentru plata taxelor vamale, sunt necesare urmatoarele documente :

D.1) - Factura sau contract de vanzare-cumparare ( original + xerocopie + traducere legalizata )
D.2) - Carte de identitate din tara de provenienta ( original + xerocopie + traducere legalizata )
D.3) - Certificat EUR1
D.4) - Declaratia sau copia Declaratiei de Export
D.5) - Declaratia Vamala de Tranzit - original
D.6) - Nota de constatare Vamala - de la RAR
D.7) - Copie dupa BI/CI a proprietarului

E. La Biroul de copiat acte se vor intocmi documentele de inmatriculare, cu care se va merge la Directia de Finante ptr achitarea impozitului.

F. Trebuie incheiata o asigurare de raspundere civila auto - RCA

G. Achitarea taxelor de inmatriculare la CEC ( taxa inmatriculare si taxa pentru certificat de inmatriculare - 2 chitante distincte )

H. Pentru inmatriculare, la Serviciul Inmatriculari sunt necesare urmatoarele documente :

H.1) - Fisa inmatriculare de la Biroul de Copiat Acte ( vizata de Finante si de firma de asigurari unde s-a incheiat RCA )
H.2) - Cerere Tip de inmatriculare
H.3) - Cartea de Identitate a Vehiculului - CIV - de la RAR
H.4) - Anexa cu ITP - de la RAR
H.5) - Certificat de Autenticitate - de la RAR
H.6) - Chitanta Vamala
H.7) - Factura sau Contractul de vanzare-cumparare ( original + xerocopie + traducere legalizata )
H.8) - Cartea de Identitate din tara de provenienta ( original + xerocopie + traducere legalizata )
H.9) - Certificat de inmatriculare din tara de provenienta - original
H.10) - Autorizatia de circulatie din tara de provenienta + numerele de inmatriculare
H.11) - Chitante : taxa de inmatriculare + taxa certificat de inmatriculare
H.12) - Original + Copie dupa BI/CI a proprietarului
H.13) - Copie dupa asigurarea RCA

Din cele precizate de dvs rezulta concret ca dvs detineti document incheiat cu dealerul care nu este mentionat in cartea d identitate
Omiteti aspectul esential ca RAR respecta si aplica legislatia nationala,care obliga sa existe conicidenta de vanzator situatia care nu subzista in cazul dvs
RAR in cazul in care in documentele auto de verificat exista inartvertente,introduce datele auto in baza internationala de date si poate bloca numarul de identificare