avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 702 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Inmatriculare auto
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Inmatriculare auto

Salut. Sunt rezident in Spania dar criza m-a facut ca pe multi altii sa ma intorc in Romania. As vrea sa stiu in ce conditii as putea inmatricula in Romania autoturismul detinut de mine inca din anul 2004. Exista vreo facilitate pentru cei aflati in aceasta situatie? Se poate recupera in vreun fel taxa de prima inmatriculare? Va multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 10:43, 20 Iunie 2012
Pentru inmatriculare, la Serviciul Inmatriculari sunt necesare urmatoarele documente :

1) - Fisa inmatriculare de la Biroul de Copiat Acte ( vizata de Finante si de firma de asigurari unde s-a incheiat RCA )
2) - Cerere Tip de inmatriculare
3) - Cartea de Identitate a Vehiculului - CIV - de la RAR
4) - Anexa cu ITP - de la RAR
5) - Certificat de Autenticitate - de la RAR
6) - Chitanta Vamala
7) - Factura sau Contractul de vanzare-cumparare ( original + xerocopie + traducere legalizata )
8) - Cartea de Identitate din tara de provenienta ( original + xerocopie + traducere legalizata )
9) - Certificat de inmatriculare din tara de provenienta - original
10) - Autorizatia de circulatie din tara de provenienta + numerele de inmatriculare
11) - Chitante : taxa de inmatriculare + taxa certificat de inmatriculare
12) - Original + Copie dupa BI/CI a proprietarului
13) - Copie dupa asigurarea RCA
Nu exista prevazute facilitati fiscale decat la anumite categorii de proprietari de autoturisme
Taxa se poate recupera prin procedura instantei de judecata

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inmatriculare auto Imparatu Imparatu Buna seara!Detin un autoturism proprietate personala in italia,cu toate actele in regula!cum munca nu imi permite sa stau mult timp in tara as dori sa stiu cum ... (vezi toată discuția)
Masina inmatriculata in spania simonasobis simonasobis Buna tuturor. Am si eu niste nelamuriri cu privire la inmatricularea unei masini. Speta este urmatoarea : masina este inmatriculata in Spania. As dori sa o ... (vezi toată discuția)
Vanzatorul nu este proprietarul din brief. auto cump. din germania. marian89 marian89 Buna ziua, Am cumparat o masina din Germania de la un dealer (AB Automobile), care la randul sau a cumparat masina de la proprietar (Christian). In Brief ... (vezi toată discuția)