Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Inmatriculare auto
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Inmatriculare auto

Salut. Sunt rezident in Spania dar criza m-a facut ca pe multi altii sa ma intorc in Romania. As vrea sa stiu in ce conditii as putea inmatricula in Romania autoturismul detinut de mine inca din anul 2004. Exista vreo facilitate pentru cei aflati in aceasta situatie? Se poate recupera in vreun fel taxa de prima inmatriculare? Va multumesc anticipat.
Pentru inmatriculare, la Serviciul Inmatriculari sunt necesare urmatoarele documente :

1) - Fisa inmatriculare de la Biroul de Copiat Acte ( vizata de Finante si de firma de asigurari unde s-a incheiat RCA )
2) - Cerere Tip de inmatriculare
3) - Cartea de Identitate a Vehiculului - CIV - de la RAR
4) - Anexa cu ITP - de la RAR
5) - Certificat de Autenticitate - de la RAR
6) - Chitanta Vamala
7) - Factura sau Contractul de vanzare-cumparare ( original + xerocopie + traducere legalizata )
8) - Cartea de Identitate din tara de provenienta ( original + xerocopie + traducere legalizata )
9) - Certificat de inmatriculare din tara de provenienta - original
10) - Autorizatia de circulatie din tara de provenienta + numerele de inmatriculare
11) - Chitante : taxa de inmatriculare + taxa certificat de inmatriculare
12) - Original + Copie dupa BI/CI a proprietarului
13) - Copie dupa asigurarea RCA
Nu exista prevazute facilitati fiscale decat la anumite categorii de proprietari de autoturisme
Taxa se poate recupera prin procedura instantei de judecata