avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 913 soluții astăzi
Forum Activitate elenablidariu

Activitate elenablidariu

Buna ziua. Firma noastra are 1 asociat roman si doi straini, care sunt si asociatii unei firme din strainatate pt care noi producem diverse bunuri. Cei doi parteneri straini au contribuit, ca persoane fizice, la capitalul social si acolo am folosit 456. Dupa aceea, firma lor de dincolo imi trimite, ca persoana juridica, bani pentru cumparare de materiale si alte cheltuieli, precum si utilaje si masini pt lucru. Persoana juridica nu vrea banii acum inapoi, caci noi producem pentru ea de fapt, dar in timp va trebui sa ii returnez. Ei vor un cont distinct in care sa apara banii si costul materialelor si utilajelor si m-am gandit la contul 455, caci ei desi sunt un fel furnizor al meu nu pot sa ii trec in ct 401, caci nu achit nimic deocamdata. V-as fi recunoscatoare daca mi-ati da cateva idei pt ca modul de reflectare al acestor datorii, de fapt, ale mele catre ei sa se vada foarte clar in contabilitate, mai ales ca imi doresc ca si ei sa fie multumiti.
Multumiri anticipate !:)
Multumesc pt raspunsurile de pana acum, dar mai am o nelamurire : cum pot achita administratorului indemnizatia care i-a fost stabilita daca nu il trec pe statul de salarii ? Am inteles ca trebuie sa ii opresc impozitul pe venit si contributia pentru pensii, dar cum?
Astept raspuns, va rog ! Multumesc!
Administratorul unei societati poate sa isi ia banii cuveniti fara a fi pus neaparat pe statul de plata, adica fara contract de munca? De ex., sa ia banii, sa i se retina impozitul pe salarii si apoi sa isi plateasca el celelalte contributii pe cont propriu, eventual printr-un contract cu casele de sanatate sau CAS ? Exista aceasta posibilitate in Romania? Stiu sigur ca in Germania se poate. Daca il pun pe statul de plata, salariul fiind bunicel, taxele vor fi destul de mari si atunci pierde si el si platim si noi o groaza de bani. Va rog sa ma ajutati cu un sfat, daca se poate. Multumesc ! :D