avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 955 soluții astăzi
Forum Activitate aida-mommy

Activitate aida-mommy

Răspuns la discuția executare silita
dar daca reusesc sa imi gasesc un job, si incep sa virez bani in cont... mai pot salva casa?
va multumesc frumos
Răspuns la discuția executare silita
:( sunt fara cuvinte

va multumesc frumos!
buna seara,
in iulie 2009, am facut o refinantare de nevoi personale la banca , in valoare de 35300lei..., creditul l-am platit pana in februarie 2010, intre timp m-am casatorit cu un cetatean strain... (sotul meu a venit in romania si ne-am casatorit in martie 2010), pe acea vreme, eu lucram in DSA, eram conditionata de targhet pentru a-mi lua partea fixa, din ianuarie 2010 si pana in luna iulie2010 am muncit la unicredit fara sa castig un ban..., pot dovedi cu extrasele bancare.
in august 2010, am hotarat sa imi dau demisia... deja eram demoralizata, dupa ce mi-am dat demisia am aflat ca sunt insarcinata... cu toate ca nu aveam o situate financiara nu am vrut sa renunt la sarcina din notivul varstei inaintate.
am plecat in italia insarcinata in speranta ca voi reusi sa fac ceva bani pentru ami achita creditul, insa cand au aflat ca sunt insarcinata, mi-a spus ca femeile in italia nu muncesc, deoarece se expun la multe riscuri... am fost nevoita sa vin in tara.
in toata aceasta perioada sotul meu a cautat sa isi gaseasca de munca, insa fara succes.
deci si la ora actuala suntem fara un job, singurul venit pe care il avem este alocatia fetitei in valoare de 200lei.
creditul nu l-am mai platit din februarie 2010 si pana in prezent, am mai facut 3 plati in prin noiembrie, decembrie2010 si ianuarie 2011, (platile au fost facute de prietnul sotului meu).
De o luna de zile am primit o instintare de plata ca: in cazul neachitarii debitului in termenul de plata 15 zile banca , va solicita declansarea procedurilor de executare silita prin intermediul executorilor judecatoresti impotriva bunurilor mobile si mobile proprietatea mea, inclusiv a veniturilor pe care le obtin din orice sursa, pana la stingerea totala a creantei la care se vor adauga cheltuielile ocazionate cu executare silita.
Am luat legatura cu ofiterul de recuperari creante, aducandui la cunostinta toate cele mai sus mentionate si rugandul sa ma mai astepte putin pana cand imi voi gasi un job in strainatate, insa domnul ofiter, mi-a spus ca imi v-a da dosarul in judecata, insa eu am ramas tot in tara din motiv ca nu am suficiente surse financiare... toate companiile de recrutare vor banii de comision jos... bani pe care eu nu ii am.
itrebarea mea este, cat timp dureaza judecarea dosarului si ce se v-a intampla cu garsoniera mea cf. 3, o scoate la licitatie? imi pune seherstru pe ea? sau pe bunuri?
Va multumesc frumos!
Răspuns la discuția divort cu minor
buna seara,

da, casatoria a fost incheiata in romania.
dar daca tata copilului nu se arata interesat , nu raspunde, nu se prezinta in instanta... mi se incredinteaza custodia copilului?
ce probleme pot intampina?
duraza luni de zile... estimativ cam cat dureaza?
va multumesc frumos!

Discuție divort cu minor
Buna ziua,

As dori sa imi dati cateva detalii referitoare la cele mentionate mai jos.

Doresc sa divortez de sotul meu, este african de origine
ne-am casatorit in data 20.03.2010, avem o fetita in varsta de 1 an si 4 luni
Imi doream enorm sa am o familie fericita... am investi suflet si bani in aceasta relatie.
Sotul meu era in africa, l-am adus din salbaticie, ne-am casatorit... avem un copil impreuna
In august 2011 am hotarat impreuna sa mergem in anglia, pentru o viata mai buna atat pentru noi cat si pentru fetita noastra..., insa nu a fost asa... cand s-a vazut in anglia pe mine si fetita ne-am trimis in tara, din decembrie 2011 si pana in prezent nu mai comunica cu mine in nici un fel... sunt ignorata total.

Intrebarea mea este:

Ca sa divortez cat ma costa si care este perioada? avand in vedere ca am si un copil minor.

Care este perioada in care mi se incredinteaza copilul?
Am documente doveditoare extrase bancare, din care rezulta ca i-am trimis bani in africa
El, era in africa iar eu in romania


Astept un raspuns de la dumneavoastra!

Va multumesc anticipat!