Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort cu minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort cu minor

Buna ziua,

As dori sa imi dati cateva detalii referitoare la cele mentionate mai jos.

Doresc sa divortez de sotul meu, este african de origine
ne-am casatorit in data 20.03.2010, avem o fetita in varsta de 1 an si 4 luni
Imi doream enorm sa am o familie fericita... am investi suflet si bani in aceasta relatie.
Sotul meu era in africa, l-am adus din salbaticie, ne-am casatorit... avem un copil impreuna
In august 2011 am hotarat impreuna sa mergem in anglia, pentru o viata mai buna atat pentru noi cat si pentru fetita noastra..., insa nu a fost asa... cand s-a vazut in anglia pe mine si fetita ne-am trimis in tara, din decembrie 2011 si pana in prezent nu mai comunica cu mine in nici un fel... sunt ignorata total.

Intrebarea mea este:

Ca sa divortez cat ma costa si care este perioada? avand in vedere ca am si un copil minor.

Care este perioada in care mi se incredinteaza copilul?
Am documente doveditoare extrase bancare, din care rezulta ca i-am trimis bani in africa
El, era in africa iar eu in romania

Astept un raspuns de la dumneavoastra!

Va multumesc anticipat!
gi-jane2, moderator
Daca casatoria a fost incheiata in Romania, sau daca a fost incheiata in alta tara, dar certificatul de casatorie a fost transcris in Romania, puteti introduce actiunea de divort la Judecatoria in circumscriptia caruia se afla domiciliul dvs. din Romania.

Trebuie sa platiti o taxa de timbru 39 de lei la CEC si un timbru judiciar de 0,15 lei
Depuneti actele (certificat de casatorie in original, copie dupa certificatul de nastere al minorei si taxa de timbru) insotite de cererea de divort la judecatorie.

Durata pana cand se poate pronunta de divortul depinde de o serie de factori obiectivi cum ar fi: gradul de incarcare a instantei respective cu dosare, indeplinirea procedurilor de citare, efectuarea anchetei sociale, etc.

Daca sotul dvs. va fi prezent la primul termen de judecata, exista sanse ca divortul sa se termine mult mai repede.

Copilul vi se incredinteaza pana la implinirea varstei de 18 ani.
Cabinet individual de avocat „Petrescu C.”, Avocat
Actiunea de divort trebuie depusa la instanta ultimului domiciliu comun.

Cererea va viza desfacerea casatoriei din vina sotului, incredintarea custodiei exclusive a minorei catre dvs (desi in prezent regula este aceea a custodiei comune a parintilor) data fiind distanta la care se afla in prezent tatal, stabilirea unei pensii de intretinere.

Se vor audia martori si se va efectua o ancheta sociala la domiciliul dvs.

In privinta costurilor, taxa de timbru este de 39 lei si timbru judiciar de 0,3 lei. In privinta onorarului de avocat, costurile difera de la avocat la avocat. Va trebui sa va interesati personal.

Durata dosarului va fi probabil destul de lunga, avand in vedere ca este vorba despre o procedura de citare cu strainatatea.
buna seara,

da, casatoria a fost incheiata in romania.
dar daca tata copilului nu se arata interesat , nu raspunde, nu se prezinta in instanta... mi se incredinteaza custodia copilului?
ce probleme pot intampina?
duraza luni de zile... estimativ cam cat dureaza?
va multumesc frumos!