avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2025 soluții astăzi
Forum Activitate TeodorescuRazvan

Activitate TeodorescuRazvan

Am dat paba la urma marti sala si urmeaza acum orasul. Credeti ca o sa imi dea permisul dupa ce iau orasul sau dupa ce se incheie cercetarea?
Ok. Am inteles. Oricum maine ma duc in audienta la comandantul politiei rutiere pentru a clarifica aceste aspecte, daca pot sau nu da examenul. Multumesc incaodata de sfaturi.
Am uitat sa precizez ca dosarul a plecat de la politia rutiera la parchet cu propunere de amenda administrativa. Intre timp am facut dovada inmatricularii motocicletei si am dus copii dupa toate actele la politie, inainte ca dosarul sa ajunga la parchet.
Acum problema este ca vreau sa dau examenele , nu ma intereseaza ca imi va fi anulat primul permis.
@cyan: multumesc pentru sfaturi.
Va salut.
Nu credeam ca o sa ajung cu o asemenea problema pe acest forum pe vremea cand citeam faptele altor persoane.
Problema sta in felul urmator:
Am 18 ani si o luna,posed(am) permis de conducere categoria A1, am terminat scoala de soferi si cu o saptamana inainte sa dau examenul teoretic am fost oprit de catre politia rutiera cu o motocicleta cu capacitatea de 125 cmc si puterea pana in 11kw aceasta nefiind inmatriculata.
Permisul mi'a fost retinut si mi'a fost intocmit dosar penal pentru conducere cu autovehicul neinmatriculat.
Cand m'am prezentat la o saptamana dupa aceasta ca sa dau examenul teoretic pentru categoriile Asi B cei de la ghiseu au spus ca am permisul retinut si dosar penal intocmit si nu pot da examenul pana la solutionarea dosarului.
Acum eu fiind in cercetare cred ca am dreptul de a da examenul si permisul fiindu'mi restituit la solutionarea cazului.
Art.24 din oug195/2002 alin. 6 spune in felul urmator:
Nu are dreptul sa se prezinte la examen pentru obtinerea permisului de conducere persoana care a fost condamnata, prin hotarare judecatoreasca ramasa definitiva, pentru o infractiune la regimul circulatiei pe drumurile publice sau de omor, lovire ori vatamare cauzatoare de moarte, vatamare corporala grava, talharie sau de furt al unui autovehicul, cu exceptia cazurilor cand a intervenit una din situatiile prevazute la art.116 alin.(1).
Care credeti ca ar fi solutia legala prin care eu as putea da examenul inainte de terminarea urmaririi penale?