avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 498 soluții astăzi
Forum Activitate moraruadela

Activitate moraruadela

Sotul meu,este angajat ca sef de santier la o firma de constructii. In anul 2008 de pe santierul din Bucuresti unde se lucra in deplasare, s-au furat mai multe bunuri. Furtul a avut loc intr-o zi de duminica, cand atat angajatii cat si sotul meu se aflau acasa in Buzau. Societatea unde lucreaza avea un contract cu o firma de paza, care trebuia sa pazeasca santierul la sfarsit de saptamana. Mentionez ca firma de paza nu avea la vremea respectiva un plan de paza avizat de politie.
Cand a ajuns la santier, sotul meu impreuna cu sefii de echipa si cu paznicii au mers la politie si au raportat furtul diverselor scule. In acelasi timp a facut referat catre conducerea societatii prin care i-a anuntat despre evenimentele care au avut loc si despre obiectele de inventar care au fost furate. La cateva zile dupa acest eveniment, a constatat ca mai lipsea dintr-o baraca de scule un aparat cu o valoare de aproximativ 6.000 Euro, aparat care nu era pe inventarul lui, dar pe care il folosea ocazional pe santier. Cand a constatat si lipsa acestuia a anuntat verbal conducerea societatii, insa nu a facut-o si in scris, deoarece nu era pe inventarul lui.
Acum cateva zile, cand a dorit sa-si schimbe locul de munca, a fost acuzat ca si-ar fi insusit el acel aparat, si a fost amenintat ca dupa ce nu va mai fi angajatul lor, va trebui sa plateasca contravaloarea lui. In acest sens i-a fost ceruta o nota explicativa prin care sa justifice de ce nu a returnat aparatul. Mentionez ca pana sa doreasca sa-si schimbe locul de munca nu i-a fost ceruta o nota explicativasi nu stie daca societatea a primit un raspuns de la politie in legatura cu furtul care a avut loc in 2008.
Dumneavoastra considerati ca poate fi acuzat de disparitia lui, doar pentru faptul ca nu a constatat lipsa acestuia atunci cand a raportat si celelalte lipsuri, si ca nu a intocmit un referat special pentru acest aparat?