avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 808 soluții astăzi
Forum Activitate VixenAw

Activitate VixenAw

Am 15 ani, si de un an m-am mutat impreuna cu familia (parintii si fratele mai mic) in Germania.
Initial, mi-au spus ca daca timp de 1 an nu ma acomodez cu viata in strainatate, eu ma pot intoarce inapoi in tara, sa locuiesc la rude.
Insa a trecut un an, timp in care nu pot sa ma adaptez la viata de aici. Parintii ma trateaza ca bona pentru fratele meu, cu scoala am pierdut mult (datorita "anului de acomodare" in care trebuia sa ma obisnuiesc cu stilul de predare). In plus, ei muncesc de dimineata pana seara - ceea ce practic inseamna ramanarea mea ca responsabila in casa, care aduce cu sine si grija fata de fratele meu, de mancare, curatenie, etc. Per total, exista mult mai multe probleme, deznodamantul fiind in final acelasi.
Am incercat de multe ori in ultimul timp sa vorbesc cu ai mei, pentru a-mi favoriza intoarcerea in Romania. Din pacate, fara succes, ajungandu-se si la incercari violente.
As vrea sa stiu cum ma pot intoarce in tara, fara acordul parintilor. Am gasit stipulat in Drepturile copilului
Copilul capabil de discernamant are dreptul de a-si exprima liber opinia sa asupra oricarei probleme care il priveste;
In orice procedura judiciara sau administrativa care il priveste, copilul are dreptul de a fi ascultat. Este obligatorie ascultarea copilului care a implinit varsta de 10 ani.
dar si in Codul Familiei
Art. 102
Autoritatea tutelara, poate da incuviintare copilului, la cererea acestuia, dupa implinirea virstei de 14 ani, sa-si schimbe felul invataturii ori pregatirii profesionale stabilita de parinti sau sa aiba locuinta pe care o cere desavirsirea invataturii ori pregatirii profesionale.
;
Art. 103
Parintii au dreptul sa ceara inapoierea copilului de la orice persoana care il tine fara drept.
Instanta judecatoreasca va respinge cererea, daca inapoierea este contrara intereselor copilului. Acesta va fi ascultat, daca a implinit virsta de 10 ani.


Multumesc anticipat pentru raspunsuri :-)