avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 892 soluții astăzi
Forum Activitate Eunedumeritul

Activitate Eunedumeritul

Pentru a nu va rapi timpul o sa trec direct la subiect si va rog, sa ma luminati si indrumati.
In urma cu cateve luni, in familia noastra a avut loc un eveniment tragic de circulatie, eveniment in urma caruia sora mea a decedat.
La cateva zile dupa evenimentul tragic, familia noastra a fost contactata de catre un avocat in numele unui cabinet de avocatura (nu-i dau numele) si profitand de starea psihica la pamant in care se afla familia noastra, avocatul ne-a convins sa semnam un contract de asistenta juridica cu promisiunea ca vor da firma asiguratoare in judecata si vor obtine daune financiare.
In contractul semnat, onorariul casei de avocatura este de 10 lei si la care s-ar adauga 10% din daunele materiale si 30% din daunele morale obtinute in urma castigarii procesului intentat societatii de asigurare, iar toate cheltuielile de judecata vor fi acoperite de catre cabinetul de avocatura.
Contractul contine o clauza in care familia noastra se angajeaza sa nu promita vreunei personae stingerea litigiului, sau diminuarea pretentiilor civile si sa nu semneze niciun act, sau contract de impacare, sa nu ne retragem pretentiile civile fara acordul scris al cabinetului de avocati.
O alta clauza spune ca numai cabinetul de avocati poate rezilia unilateral contractul, iar noi, familia noastra nu putem rezilia contractual unilateral, doar sub sanctiunea de achitare a unor daune de 50.000 lei.
O ultima clauza ciudata din contract este ca se precizeaza faptul ca partile sun de accord sa nu dezvaluie oricarei personae, fizice sau juridice aflate in concurenta cu societatea lor de avocati, sub sanctiunea unor alte daune de 10.000 lei.
Avocatul care ne-a contactat in numele cabinetului de avocatura a solicitat semnarea contractului din partea tuturor membrilor familiei noastre, urmand a incasa bani si din despagubirile pe care le-am primi fiecare membru al familiei in urma castigarii procesului .
In cursul zilei de ieri, am primit o notificare de la cabinetul de avocatura in care ni se cere sa achitam suma de 1500 de lei sub pretextul ca politia nu are fonduri pentru achitarea autopsiei efectuate de catre spital si pana ce nu achitam suma de 1500 de lei, cabinetul nu poate demara actiunea de judecata.
Deoarece pretextul cererii cabinetului de avocatura mi se pare dubios, va rog, sa-mi raspundeti daca pot rezilia contractul unilateral si as mai fi interest sa aflu, daca in urma unui accident de circulatie soldat cu un deces, politia trebuie sa achite autopsia in valoare de 1500 de lei catre cei care au facut autopsia.
Totodata, as fi curios si daca un proces pentru cerere de daune de la societatea de asigurari necesita depunerea unui asemenea act dovada, in care sa se arate ca politia a achitat suma de 1500 de lei catre spitalul unde s-a efectuat autopsia
Mentionez inca odata ca, in contractul semnat se specifica faptul ca, toate cheltuielile de judecata vor fi suportate de catre cabinetul de avocatura, iar familia noastra are de achitat numai onorariul de 10 lei.
Va multumesc.
#-o