avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 726 soluții astăzi
Forum Activitate jupanu_73

Activitate jupanu_73

Din pacate, daca proprietarul "nu ma are la suflet", sau este un avar, un profitor, daca imi cere o suma de 10 ori mai mare decat schema (care mi se pare, intr-adevar, de bun simt si m-as bucura sa o pot aplica), nu am alta solutie decat sa-i platesc cat vrea el? Va multumesc, atat doamnei Elga50 cat si domnului Adriantot.
Va multumesc pentru raspuns. Tot ceea ce vreau este sa nu fiu inselat de catre proprietarul coloanei de gaz. Din cate am inteles, ramane sa-l intreb cat a cheltuit cu coloana (sa-mi arate un deviz, nu?) si daca sunt al 12-lea din 16 apartamente cate sunt pe scara, sa platesc a douasprezecea parte din costul initial. Va multumesc mult, dar ramane sa ma rog proprietar sa-mi faca dovada cheltuielilor initiale. Ii pot arata o lege sau, stiu eu, o hotarare care arata ca asa se procedeaza? Sau este o "lege nescrisa", de bun simt? Doar cu atat va mai deranjez. Inca o data va multumesc mult de tot.
Buna ziua !
Am cumparat un apartament si doresc montarea unei centrale termice de apartament. Proprietare coloanei (prima care a montat pe scara centrala de apartament) mi-a spus ca inainte de a merge cu mine la notar sa semnam un acord ca imi da voie sa montez si eu centrala, sa-i platesc 200 euro. Eu am spus ca sunt de acord sa platesc, dar vreau sa platesc doar cota mea parte din devizul platit de ea cand si-a montat centrala. Aceasta a refuzat, motivand ca trebuie sa ii plateasca din acesti 200 de euro si pe ceilalti care si-au montat centrala pana la acest moment. Ma puteti ajuta, va rog? Am inteles ca este o ordonanta prezidentiala care reglementeaza asta. Nu este normal sa platesc doar cota parte (in cazul meu suma din deviz impartit la 16 adica la numarul de apartamente din scara)?. Sau ce ma fac daca nu vrea sa mearga la notar? Raman fara apa calda si caldura? Mentionez ca deja m-am debransat definitiv de la incalzirea centralizata si firma care monteaza centrala ma asteapta cu actul semnat la notar cu proprietara coloanei de gaz. Ce spune legea si care este aceasta?
Va multumesc anticipat.