avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1929 soluții astăzi
Forum Activitate lanamariaandreea

Activitate lanamariaandreea

Răspuns la discuția Actiune civila
Multumesc tuturor pentru sprijinul oferit pana acum!

Mama unei colege, avocata fiind, mi-a precizat ca voi avea nevoie de cel putin un martor care sa ateste afirmatia unuia din parinti, cum ca nu intentioneaza sa ma sprijine financiar. Timpul fiind scurt (eu in data de 15, luna aceasta, trebuie sa plec), am convins doua foste colege de clasa si prietenul meu sa ma ajute cu marturiile, insa, cele doua colege nu doresc sa fie de fata cu parintii mei, temandu-se de acestia.

Este necesar ca martorii sa fie prezenti de-alungul procesului, sau este indeajuns sa semneze o marturie? Cum se procedeaza in acest caz?

Multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Actiune civila
Cu toata stima si respectul, va inteleg ipostaza de parinte insa situatie este mai dificila decat pare si intentiile mele nu sunt deloc rele fata de ei. Ai mei sunt perfect capabili sa ma sustina dar refuza. Stiu ca si eu ma voi afla intr-o zi in aceeiasi ipostaza dar gandul de a-i da afara din caza imi este strain. Acesta nu este un act de rebeliune, este o problema chiar serioasa pe care nu am de gand sa o detaliez pe un forum public.

Pana acum, am invatat foarte bine si aceasta actiune nu ma voi opri sa continui sa fac acest lucru si sa primesc bursa, insa aceasta se aplica numai dupa un semestru. O slujba este de asemenea esentiala dar venitul provenit din aceasta este minim deoarece voi putea avea numai slujbe cu jumatate de norma sau ore mai putine pentru a putea frecventa cursurile.


Răspuns la discuția Actiune civila
Multumesc pentru raspunsurile prompte, dar as vrea sa stiu daca se poate din punct de vedere legal sa cer computerul si anumite carti in vederea educarii proprii (computerul contine anumite proiecte la care am lucrat in cadrul liceului). Nu o sa-mi permit sa-mi cumpar diferite carti si manuale motiv pentru care vreau sa le downloadez in format electronic.

Si am incercat sa vorbesc cu ei insa nu a mers deloc acestia devenind chiar violenti. Singura lor solutie acceptat este caminul dar se stie ca acesta nu e un mediu propice (petreceri, betii, posibilitatea furtului, a intimitatii, etc). Sunt o persoana foarte rezonabila si am incercat, dar felul lor de a fi nu-mi permite...
Buna ziua!

Este prima mea tangenta cu sistemul juridic motiv pentru care va rog sa-mi scuzati eventualele greseli. As dori sa deschid o actiune civila prin care sa cer sprijin financiar din partea parintilor in vederea urmarii studiilor superioare datorita faptului ca acestia refuza sa-mi ofere orice fel de sprijin. Tin sa mentionez ca in ciuda faptului ca am fost admisa cursuri fara plata, o sa am nevoie de bani pentru cazare, mancare si rechizite. Desi acestia nu au multi bani, acea suma este esentiala pentru sederea mea intr-un oras nou.Daca ati putea, va rog, sa imi spuneti care este acea lege care prevede ca acestia sa imi ofere 25% din venit pe timpul studiilor sau pana la 26 de ani deoarece nu stiu exact unde sa caut aceasta lege.

De asemenea, as avea dreptul la computerul meu care este o necesitate datorita valorii sale educationale (pentru carti/cursuri in format electronic, documentare si eventuale eseuri) si la o anumite carti cu relevanta pentru studiile pe care le urmez.

Resursele mele fiind foarte limitate, aceste lucruri mi-ar fi esentiale. Inca o data, rog a mi se ierta eventualele greseli si multumesc anticipat.
Buna ziua. As avea mare nevoie de ajutor cu o problema din familie. Vreau sa plec intr-un alt oras sa urmez o facultate insa nu pot sa fac acest lucru decat sub conditiile parintilor mei. Din copilarie acestia imi suprimau evolutia abuzandu-ma psihic, sau in cazul in care eu nu ma comportam conform dorintelor lor, se ajungea si la abuz fizic. In ultimul timp am incercat sa rationez cu ei, sa ma apropii de ei si sa le inteleg motivele insa nu am rezolvat nimic. S-a ajuns sa avem certuri incat sa incerc sa chem politia dar mi-a luat telefonul si mi l-a aruncat. Acum insa sunt o persoana majora si tot ceea ce imi doresc este independenta fata de ei si as dori sa stiu ce parte din bunurile familale imi revine ( de exemplu haine sau alte lucruri cumparate de ei pentru mine). Daca este cazul. Nu am nici o sursa de venit motiv pentru care o parte din bunuri mi-ar fi esentiala...