avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1893 soluții astăzi
Forum Activitate kaaf

Activitate kaaf

sunt angajat cu contract de munca pe perioada nedeterminata de aproape 7 ani iar de curand am semnat o conventie civila cu o societate pentru prestarea unor servicii. contabilul respectivei societati m-a informat ca am obligatia de a plati contributia catre Casa de Asiguaru de Sanatate. va rog sa imi raspundeti daca am aceasta obligatie, tinand cont ca firma cu care am contract de munca le vireaza lunar, iar daca am aceasta obligatie, care este cunatumul acesteia si modul de plata al acesteia.

va rog sa argumentati raspunsul.....(in baza carei Ordonante sau legii nr. ... din ... )

multumesc.
Răspuns la discuția contract prestari servicii
Sa inteleg ca :

NU datoreaza contributia de asigurari sociale:
- nu se datoreaza contributia de asigurari sociale de catre persoanele care sunt asigurate ale sistemului public de pensii sau de catre cele care beneficiaza de una din categoriile de pensii acordate in sistemul public de pensii;

NU se datoreaza contributia de asigurari sociale de sanatate:
- pentru veniturile din drepturi de proprietate intelectuala, daca persoanele fizice respective realizeaza si venituri din:
- salarii

???

deoarece toate aceste contributii imi sunt retinute si virate lunar de catre societatea la care sunt angajat ?

SAU sa inteleg ca, chiar si in aceste conditii, trebuiesc platite ??

Răspuns la discuția contract prestari servicii
asadar, in baza unei conventii civile, care sunt celelalte contributii sociale ale prestatorului pe langa impozitul de 16% pe venit retinut la sursa ?

'' Cotele de contributii sunt:
a) cota individuala de 10,5%, pentru contributia de asigurari sociale, corespunzatoare conditiilor normale de munca, potrivit legii;
b) cota individuala de 5,5%, pentru contributia de asigurari sociale de sanatate.''

aceste contributii catre CAS si CASS trebuiesc platite chiar si in cazul in care societatea la care sunt angajat cu contract de munca pe perioada nedeterminata, le vireaza lunar ?
Răspuns la discuția contract prestari servicii
contabilul respecitvei societati invoca faptul ca sunt deja angajat cu contract pe perioada nedeterminata, cu norma intreaga ( 8 ore pe zi , 40 ore pe saptamana ) la o alta firma....fapt care ar face imposibil incheierea unui contract de prestari servicii cu ei.
daca intr-adevar este adevarat, cere sunt alternativele ?
daca intr-adevar nu pot incheia un contract de prestari servicii, din cauza celor mentionate, ce alternative exista ?
Răspuns la discuția contract prestari servicii
multumesc pentru lamuriri
doresc sa inchei un contract de prestarii servicii, ca persoana fizica, cu o societate si vrea sa-mi raspundeti la cateva intrebari, si anume :

1. trebuie sa ma inregistrez la organele fiscale
2. sa tin evidenta contabila in partida simpla
3. sa depun declaratia anuala privind venitul net realizat, intrucat din punct de vedere fiscal sunt considerat drept persoana care exercita activitati independente
4. pot avea si anumite obligatii in privinta CAS-ului si a CASS-ului ?
5.impozitul pe venit este retinut si virat de beneficiar ?
6.valoarea impozitului pe venit este de 10% sau de 16% ?
7.contractul de prestari servicii se inregistreaza la ITM ?