avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 874 soluții astăzi
Forum Activitate alexandrina36

Activitate alexandrina36

Va rog sa ma ajutati socrul meu a murit acum 2 ani,casa si terenul sunt ale lui socru meu cu act de mostenitor de la mama lui,find singurul mostenitor de drept.Am vrea sa scoatem un duplicat al acestui act unde ne putem adresa?Soacra a luat actele si nu mai vrea sa ne dea nici copie,si ne tot ameninta ca ea este propietareasa,de acea pt linistea noastra sa scoatem un duplicat locuim in comuna.
Ba da,dar nu are cu cine vb va rog sa ma intelegeti ...ne jigneste atat verbal cat si fizic tot cautand sa ridice mana asupra ei sotul meu,pai a fost sa isi scoata certificat medico legal si are 0 zile spitalizare,o leziuni va da-ti seama de aici ce fel de persoana este soacra mea
Ce partaj Doamna avocata?Sorul meu a decedat de 2 ani de zile,iar soacra ne ameninta si ne intimideaza prin fele si fel de lucruri pt parasirea domicilului unde locuim impreuna cu ea,succesiunea nu sa facut dar ne tot ameninta ca ea este propietara..
Buna ziua,in urma cu 30 ani a murit bunica si singurul mostenitor pe casa si teren a fot socrul meu trecut ne mai avand alti copi bunica sau alt mostenitor,actul casei in care locuim este scris clar act de mostenitor si scris numele socrului meu,sa casatorit cu soacra mea si a facut 4 baieti,dupa ani de zile fiecare sa dus cum a putut pe unde a putut pt ca nu era chip sa locuim cu aceasta femeie in curte,dupa atatia ani de stat cu chirie ne-am gandit sa ne mutam dar avem probleme destul de mari cu soacra,ne tot ameninta ca ne da afara din casa...am uitat sa precizez ca socrul meu a decedat de 2 ani de zile,si ea ne tot ameninta ca ea este propietareasa casei si tipa si urla sa plecam din casa ei,dar actul de mostenitor este a socrului meu ..nu a deschis nicio succesiune de 2 ani de zile si tot incearca cu politia sa ne intimideze sa plecam din casa,ia spus ca nu ne poate da afara din casa seful de post decat daca se duce la procuratura sa vina cu mandat ma bufnit rasul ca stiu si va rog sa ma contraziceti ca dupa moartea socrului fiecare din cei 4 baietii au dreptul in mod legal sa locuiasca in aceasta casa atata timp cat nu sa facut nicio succesiunea?Intrebarea mea este are dreptul sa ne dea afara din casa atata timp cat pe numele ei nu este niciun act de propietate?Si ce putem face sa se termine odata cu acest circ?
Răspuns la discuția Acuzata ca mi-am omorat fetita,
Ar fi bine daca ar tacea dar nu tace din gura si vreau sa merg pe cale legala sa ma invete cineva ce pot face...Nu mai pot suporta aceasta acuzatie si cum se uita vecini la mine ca la un monstru de mama,este prea dureros pt mine..
Buna seara,sunt acuzata de catre soacra mea ce mi-am omorat copilul avand proba inregistrarea audio in care spune ca mi-am omorat fetita.In urma cu un an de zile am facut cezariana si fetita mi-a murit dupa 40 min de rususcitare, sa constatat decesul.Am incercat pe cale amiabila sa vb cu ea sa ai spun sa termine cu aceasta acuzatie dar nu este chip sustine in continuare ca eu am amorat fetita.Am facut plangere la seful de post din comuna aninoasa dar dansul mi-a spus ca aceasta este o calomie si nu mai exsia in legea de asa ceva,mai spunandu-mi ca probele mele nu sunt conclundente adica doar iregistrarile audio.In afara de acuzatia de sus care imi este adusa sunt mult mai multe atat cuvinte jignitoareadrsate in mod repetat mie pana a ma acuza de adulter ca am trait cu tatal meu biologic.Va rog din suflet sa imi spineti ce pot face si unde ma pot adresa daca la seful de post nu?