avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 669 soluții astăzi
Forum Activitate crin1980

Activitate crin1980

BUNA ZIUA!

AM CUMPARAT O MASINA NOUA SI DORIM SA MERGEM IN BULGARIA IN CONCEDIU. AICI APARE PROBLEMA...PANA LA DATA PLECARII NU PUTEM INTRA IN POSESIA CERTIFICATULUI DE INMATRICULARE.

DOMNII DE LA POLITIE NE-AU ELIBERAT DOVADA INLOCUITOARE A CERTIFICATULUI DE INMATRICULARE(IN FORMAT ELECTRONIC), VALABILA 15 ZILE. PE DOVADA INLOCUITOARE NU SCRIE CA ESTE VALABILA DOAR PE TERITORIUL ROMANIEI.

PUTEM IESI DIN TARA CU DOVADA INLOCUITOARE A CERTIFICATULUI DE INMATRICULARE?

DACA SE POATE IESI, VA ROG SA-MI SPUNETI SI UN ACT, DOCUMENT...IN CAZ CA ESTE NEVOIE SA PORT O DISCUTIE CU DOMNII DE LA VAMA.

MULTUMESC ANTICIPAT PENTRU RASPUNSURI!
Supun atentiei dumneavostra o problema aparuta in relatia cu banca in ceea ce priveste programul Prima Casa.
Incercam sa ne cumparam un apartament. In urma unei recomandari "binevoitoare" am ales banca X si daca nu era de ajuns am ales si consilierul Y. Toate bune si frumoase pana aici...
Propritarul avea o ipoteca. Intreb consilierul: se poate face imprumutul cu preluare de ipoteca? Raspunsul: bineinteles, toate bancile fac asta.
Toate bune si frumoase...merg la banca la care proprietarul avea ipoteca , aduc o droaie de acte iar dupa doua saptamani de umblat si de tocat creierii domnul consilier ne spune sec: pai...nu se poate cu preluare de ipoteca. Am ramas masca...
Replica consilierului de la banca: doar v-am spus ca nu se poate la banca noastra cu preluare de ipoteca de la bun inceput.
ok...las de la mine...poate-s nebun, hipoacuzic.... Vine si varianta de rezerva: platim omului ipoteca(banii dati prin notariat ca sa nu avem surprize) si teoretic totul se rezolva.
Sun la domnul consilier sa vad daca dosarul a fost aprobat la fondul de garantare. Raspunde dupa 2 zuile la telefon si nu are niciun raspus. O durere avea de prostii de clienti pe spinarea carora isi face el targhetul. Ca sa nu mai lungesc discutia ii spun politicos ca dosarul a fost aprobat pe fond si ca cei de la fond au trimis actele spre semnare la Bucuresti. De la Bucuresti pana la Vaslui actele ajung prin curierat. Si uite asa, acte care trebuiau sa vina in doua zile nu au ajuns nici dupa o saptamana. Motivele sunt dintre cele mai comice dar ne pun greu rabdarea la incercare: au plecat de doua zile dar nu au ajuns, vin azi dupa ora 12 dar nu au ajuns, s-a schimbat firma de curierat si sunt intarzieri...etc.
Nu mai putem, efectiv consilierul isi bate joc de noi. Ce putem sa facem? Va rugam sa ne dati un sfat in conditiile in care noi trebuie sa plecam din chirie in 3 zile si nu avem unde sta.