avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 432 soluții astăzi
Forum Activitate laviniageorgescu23

Activitate laviniageorgescu23

Aveti dreptate, trebuie sa cititi contractul. Va multumesc
Va multumesc pentru raspuns. Dar nu este normal sa se specifice si in contract? La ce lege se face referire, la ce se raporteaza banca?
Buna ziua,
Eu si sotul meu am achizitionat in 2007 un apartament prin credit ipotecar in franci elvetieni, el in calitate de "imprumutat' iar eu in calitate de "codebitor", ambii denumiti "garanti ipotecari". Intre timp am divortat, nu am facut partajul, niciunul nu doreste apartametul, datorita faptului ca rata este foarte mare. Apartamentul nu se poate vinde, deoarece preturile au scazut foarte mult si banca nu-si recupereaza suma imprumutata initial. Intrebarea mea este: eu, in calitate de "codebitor", pe langa faptul ca o sa pierd casa, datorita executarii silite, o sa mi se puna poprire si pe salariu pana cand banca va obtine imprumutul acordat? Sau doar fostul sot este urmarit si pe salariu, el avand calitatea de "imprumutat"? In contract este specificat doar faptul ca imprumutul este girat cu apartamentul in caz de executare.In speratna unui raspuns cat mai detaliat, va multumesc anticipat