avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 763 soluții astăzi
Forum Activitate vadiro

Activitate vadiro

Răspuns la discuția Succesiune nedeschisa la timp
Multumesc mult pentru ajutorul acordat.
Răspuns la discuția Succesiune nedeschisa la timp
MUltumesc!
O ultima intrebare:
Cam care ar fi costul evaluarii imobilului de catre un evaluator?
Răspuns la discuția Succesiune nedeschisa la timp
Multumesc foarte mult, din nou !

Mai am doar trei nelamuriri:
- eu, locuind in strainatate, va trebui sa desemnez pe cineva sa ma reprezinte pentru aceste etape, inclusiv a treia, sau se va considera ca accept tacit?
- cum se va stabili valoarea masei succesorale?
- va fi o singura procedura de stabilire si pentru acel impozit penalizator si pentru suma din care vor fi acordate cotele succesorale?
Răspuns la discuția Succesiune nedeschisa la timp
Multumesc pentru raspuns!

Se pare ca m-am exprimat neclar;
Vroiam sa spun ca trei dintre noi suntem de acord cu decizia mamei noastre de a da partea sa din casa unuia dintre frati in schimbul ingrijirii dansei in imobilul ce ar urma sa fie cumparat. Nici unul dintre noi nu considera necesar un contract din care sa reiasa asta. Al patrulea frate declara ca este de acord in principiu, dar vrea ca asta sa se faca doar atunci cand se va gasi un cumparator care sa-i plateasca pentru partea sa o suma pe care o considera minima si pe care noi o consideram nerealista.

In cazul in care am proceda in modul sugerat de dumneavoastra, imi puteti spune care ar fi in mare, principalele etape birocratice la care va referiti?
Acel impozit penalizator de 1% va fi calculat din ce suma?
As dori sa stiu care ar fi pasii de urmat pentru a avea urmatoare situatie rezolvata:
Tatal meu impreuna cu mama mea au construit o casa intr-o comuna facuta peste noapte oras. La moarte tatalui nostru, in anul 1999, nici noi cei patru copiii ai lor, nici mama noastra, nu am facut nici un demers juridic, in ideea ca nu avem ce sa impartim atata timp cat mama noastra locuieste acolo si nu sunt probleme. In acest an insa, mama noastra a ajuns aproape imobilizata la pat si trebuie luata o decizie referitoare la viitorul ei. Trei dintre frati am fi de acord ca unul din noi sa primeasca partea mamei noastre din casa (care daca am inteles eu bine este 60%) si sa vanda casa unui al doilea frate, pentru a cumpara o alta locuinta mai potrivita pentru ingrijirea mamei noastre. Problema este ca al patrulea frate nu este de acord cu pretul propus si nu vrea ca proprietatea sa se vanda in viitorul apropiat.
In conditiile date, as vrea sa stiu care ar fi pasii de urmat si cam care ar putea fi in mare costurile.