avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1015 soluții astăzi
Forum Activitate ioanapgy

Activitate ioanapgy

Răspuns la discuția Constructie casa vecin
Tinand cont de faptul ca imobilul se afla intr-o localitate rurala, unde autorizatiile se dau pe "ochi frumosi", si de faptul ca am casa umbrita de constructia lui, grinzile acoperisului meu au fost taiate (pentru ca se prelungeau la acoperisul comun al vechii case), zapada de pe casa lui mi-a indoit tabla pe acoperis in cadere, peretele despartitor dintre noi este f subtire (o caramida veche pe cant) , iar noile lui geamuri sunt la 30cm de casa mea (vedere piezisa), sa inteleg ca cei de la urbanism puteau sa-i dea autorizatia fara a-mi prezenta un studiu tehnic ca nu-mi afecteaza locuinta?!!!
Am achizitionat o casa veche, care avea un perete comun cu casa vecina. Dupa ce am achizitionat-o, cealalta casa a fost cumparata de cineva care si-a ridicat etaj si mansarda (constructia initiala avea doar parter), fara a-mi cere vreun acord. De asemenea, panta acoperisului lui este peste acoperisul casei mele. Putea face o asemenea constructie in mod legal, fara a-mi cere acordul? Ce mai pot face in acest moment?

Multumesc.