avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 910 soluții astăzi
Forum Activitate elena1gheorghe

Activitate elena1gheorghe

Buna ziua,

Va rog sa ma sfatuiti intr-o problema:

Eu, sora si mama mea trebuie sa dezbatem curand succesiunea la notar, pe cale amiabila, in urma decesului tatalui. O ruda ne-a sfatuit sa renuntam eu si sora mea la mostenire pt. ca mama sa ramana singurul proprietar, sa fie mai usor si mai ieftin de facut cadastrul (mentionez ca este vorba de o casa veche cu curte, unde locuieste mama, eu si sora mea locuind in alta localitate). Indoiala mea este ca daca renuntam acum de bunavoie la mostenirea dupa tata, dupa decesul mamei nu vom mai putea mosteni aceste 3/4 parti, renuntarea ramanand definitiva, nu-i asa? Cum ne sfatuiti sa procedam, avand in vedere ca noi ne-am dori o solutie care sa nu mai necesite alta succesiune si taxe dupa decesul mamei si aceste documente pe care le vom incheia sa nu fie restrictive pentru o eventuala vanzare a proprietatii. Va multumesc foarte mult!
Buna ziua,

Va rog sa-mi spuneti daca neinceperea dezbaterii succesiunii dupa moartea tatalui in maxim 6 luni are drept consecinta plata unor taxe suplimentare. In caz afirmativ, va rog sa-mi spuneti cam care ar fi valoarea acestora si unde se platesc.


Succesiunea se poate face numai la un notar din zona unde domicilia tatal meu sau la orice notar din alta localitate din tara?

Multumesc mult!