avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1985 soluții astăzi
Forum Activitate nhycompany

Activitate nhycompany

Răspuns la discuția Concediere+plangere penala
am concediat o pentru transferul suspect de bani.
Nu exista incompatibilitate, deoarece regulametul intern se refera doar la firme cu obiect de activitate contabilitate iar obiectul lor de activitate e cu totul alta, deci nu exista incompatibilitate.
A fost concediata pt transfer.
Răspuns la discuția Concediere+plangere penala
in general sunt de acord cu dumneavoastra dar speta mea este un pic mai complicata.
Va explic in mare cam despre ce este vorba.
Am o firma de contabilitate.
Unul dintre contabilii mei a deschis o firma pe numele unui prieten de al lui evident cu acordul tacit al prietenului.
Eu in momentul concedierii nu stiam ca are de a face cu aceea firma nou infiintata.
Din spusele ei afacerea era in proportie de 80 % al ei, doar ca nu a deschis pe numele ei deoarece a inteles gresit regulamentul intern unde scrie ca atata timp cat lucreaza la firma mea nu are voie sa fie nici asociat nici adm intr o firma care are obiect de activitate contabilitate sau consultanta.
Acesta a fost motivul pt care a infiiintat firma pe numele unui prieten.
Acest prieten la aproximativ 2 luni de zile dupa inceperea activitatii a vrut sa scape de ea si sa ramana singur cu afacerea.
Or fi avut ei ceva conflict personal de s a ajuns la acest lucru.
Ideea este ca acest prieten a venit la mine si a reclamat faptul ca, contabila mea a facut un transfer prin internet banking de pe firma lui pe contul angajatei fara acordul ei, si a mai sustinut ca nu au avut nici un fel de relatii de afaceri.
Din pacate actele aratate de angajata mea nu confirma acest lucru, si nici martorii, ci din toate actele rezulta ca ei au trebuit sa aiba un mandat tacit, o intelegere verbala, iar aceste acte sunt sustinute si de martori.
de exemplu toate contractele cu clientii si furnizorii veneau pe numele ei, din spusele martorilor (parteneri de afaceri clienti furnizori) acestia nici nu cunosteau cealalta persoana care acuza, ci erau ferm convinsi ca angajata mea este proporietarul afacerii.
La toate facturile de achizitii, vanzari, ca si delegat figureaza angajata mea, etc.
Deci ceva e putred la mijloc, si am banuiala ca angajata mea a avut dreptate, si prietenul ei a minit de la inceput.
Eu cred ca in cadrul procesului penal va putea demonstra cu lejeritate existenta unui mandat tacit, si implicit nevinovatia ei.
Ea a fost acuzat ca a transferat o anumita suma fara acordul prietenului.
De asta mi e frica daca se dovedeste in cursul procesului penal ca intradevar angajata mea este nevinovata atunci concedierea este cat se poate de ilegala dupa parerea mea, sub orice aspect, penal sau legislatia muncii.
Caci daca se dovedeste ca fapta a fost comisa fara vinovatie atunci concedierea nu are nici un temei nici macar sub aspectul muncii.
Eu am depus deja cerere de retragere a acuzatiei la judecatorie dar nu s a luat in considerare, si se judeca in continuare.
Dupa ce a fost interogat partea vatamata din pacate a reiesit din declaratia dansului ca totul era o minciuna, si cele declarate la judecatorie sunt total contrare celor declarate la politie.
Răspuns la discuția Concediere+plangere penala
m am consultat si cu juristul nostru si mi a spus ca exista un principiu folosit in practica judiciara conform careia penalul tine in loc civilul, iar in acest caz penalul tine in loc disciplinarul.
Am verificat si eu un pic si chiar asa este, am gasit spete similare si de fiecare data a fost anulata decizia de concediere, acest principiu este mentionat chiar si in codul mincii adnotat.
de asta mi e frica.
Deasemenea juristul mi a spus ca nu exista concediere disciplinara fara vinovatie, iar in cazul unei abateri disciplinare care in acelasi timp este si infractiune nu este firma in masura sa decida vinovatia sau nevinovatia angajatului.
Caci astfel din cate am inteles intru sub incidenta cumul ului de raspunderi ceea ce nu este permis in acelasi timp, ci doar consecvent este interzisa cercetarea penala si cercetarea disciplinara paralel unul cu celalalt.
Din cate am inteles trebuia sa suspendam contrcatul d emunca pana la ramanerea definitiva a hotararii judecatoresti, abia dupa aceea in functie de vinovatia sau nevinovatia angajatului sa luam masuri disciplinare.
daca reiese in cursul judecarii ca angajatul nu este vinovat?
Ce se intampla?
Buna ziua.
Am depus o plangere penala impotriva unui angajat de al nostru, pt o infrcatiune savarsita la firma.
Dupa ce am depus plangerea penala la 2 saptamani l am concediat pentru acelasi motiv acre este si in plangere.
Acum ma ameninta ca ma da in judecata si ca va castiga 100 % deoarece nu aveam dreptul sa l concediez din moment ce am depus plangere penala, cica trebuia sa astept sa fie judecat, sa se emita o solutie de catre parchet sau judecatorie privind plangerea penala si abia dupa aceea sa fac cercetare disciplinara si sa l concediez .
Are dreptate?
ce sanse are sa castige un eventual proces in instanta?