avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 744 soluții astăzi
Forum Activitate ivecoktm

Activitate ivecoktm

in revisal nu s-a operat nimic deocamdata.cererea de f.plata a facut-o la recomandarea medicului expert deoarece s-a prezentat la el abia pe data de 31.07 cu toate ca medicalul era pana pe 11.07 si cred ca trebuia justificata perioada 12-31.oricum nici suspendarea nu s-a operat in revisal( am inteles ca se poate opera in max.20 zile).
in acest caz ca sa fie ok la firma ar trebui sa mai faca o cerere de f.plata pana pe 12.08 ca sa pot inchide in revisal cu data de 13.08 cu art.55 lit.b .in acest caz afecteaza pensia cu ceva? sau este independenta de modul de incetare cim?
daca nu inchid cu 56 c mai are dreptul la pensie?
va rog tare mult raspundeti-mi ca de o saptamana nimeni nu reuseste sa dea un raspuns ferm cum trebuie facut.
am un angajat care a primit decizia medicala de la medicul expert al casei de pensii cu invaliditate grad 3 in data de 31.07.2012.concediul medical a fost pana pe data de 11.07.2012.pana in data de 31.07.2012 a facut cerere de invoire . si-a depus dosarul de pensionare cu data de 6.08.2012.va rog urgent spuneti-mi cu ce data i se desface cim?, cu ce articol si litera? mentionez ca nu mai doreste sa lucreze cu 4 ore