avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 460 soluții astăzi
Forum Activitate Crysti_22

Activitate Crysti_22

Buna ziua.
Sotia mea a nascut in data de 08.10.2019 primul copil pentru care beneficiaza de indemnizatie de crestere copil. Acum este insarcinata si data aproximativa este de 30.08 - 07.09.2021. Pentru a beneficia in continuare de indemnizatia de crestere copil fara ca sotia sa se reintoarca la munca, ce anume ar trebui sa facem? Contractul de munca pentru sotie a fost suspendat cu data de 01.12.2019.
buna ziua. in luna iunie in timp ce rulam pe banda 3 a sensului meu de mers am fost acrosat de catre un individ, in urma impacutului am fost proiectat intr-un stalp de iluminat pe care l-am si avariat. Am fost la sediul de politie unde celalalt sofer a fost sanctionat pentru neacordarea de prioritate la schimbarea sensului de mer (retinut permisul, puncte amenda si puncte penalizare). Am fost la asigurari (RCA) unde am deschis un dosar de dauna. Dupa o luna de zile primesc rezolutia dosarului in care spun: Autoturismul Dvs circula cu viteza de 64km/h (aceasta viteza a fost determinata prin metode numai de ei stiute) pe banda 3, suprafata destinata exclusiv manevrelor de depasire, aspect ce nu a fost declarat de catre conducatorul au al acestuia... mai spune ca Autoturismul asigurat nu a efectuat nici o manevra necorespunzatoare sau nepermisa de lege. Conducatorul auto al auto GL xx xxx (adica eu) a circulat neatent si cu viteza, depasind limita legala de viteza.

In baza celor de mai sus mi-au respins cererea de despagubire.

Aceasta expertiza se poate ataca numai instanta? Cam ce sanse as avea de castig?