avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 545 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna ziua. Sotia mea a nascut in data de 08.10.2019 ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna ziua. Sotia mea a nascut in data de 08.10.2019 primul copil ...

Buna ziua.
Sotia mea a nascut in data de 08.10.2019 primul copil pentru care beneficiaza de indemnizatie de crestere copil. Acum este insarcinata si data aproximativa este de 30.08 - 07.09.2021. Pentru a beneficia in continuare de indemnizatia de crestere copil fara ca sotia sa se reintoarca la munca, ce anume ar trebui sa facem? Contractul de munca pentru sotie a fost suspendat cu data de 01.12.2019.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:30, 12 Mai 2021
Deoarece cel de-al doilea copil se va naste inainte de a se termina CCC1 , atunci se va intra din CCC1 in CCC2 incepand cu data terminarii CCC1.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Nastere al doilea copil in timpul cic pentru primul copil habar habar Buna ziua Am urmatoarea situatie. In momentul de fata eu ma aflu in concediu ingrijire copil si primesc indemnizatie. Sotia nu lucrase suficient ca sa ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie crestere copil studenta la a doua sarcina maryussimi maryussimi Buna ziua,sotia mea a nascut pe 8.01.2016 un baiat,momentan beneficiaza de indemnizatia de crestere copil pana in 08.01.2018,acum este din nou ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie crestrea copilului florinaalina florinaalina buna!sunt in concediu pentru cresterea copilului si sunt insarcinata a 2 oara o sa nasc mai repede cu aproape 2 luni...prima indemnizatie imi expira in martie ... (vezi toată discuția)