avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 702 soluții astăzi
Forum Activitate p64pool

Activitate p64pool

Răspuns la discuția ITP posibil in strainatate ?
Din ceea ce imi scrieti ..... rezulta ca e adevarat bancul cu "Dreptatea e una si Justitia e cu totul altceva "
Asadar ..... din modelul arbitrar construit de mine ....si explicat atat de sec de domniile voastre, rezulta ca nimeni nu s-a gandit ca un cetatean roman poate ajunge cu autoturismul proprietate personala la o asemenea distanta de hotarele tarii incat sa ii fie imposibil sa se intoarca pentru a isi face un banal ITP , ca mai apoi sa isi continue calatoria.
In consecinta, se exclude posibilitatea de a proceda la efectuarea in fata autoritatilor tarii de rezidenta a INSPECTIILOR TEHNICE cu o periodicitate sa zicem de 3(trei) luni in loc de 2 ani.
In speta se poate conchide ca daca viza ITP a RAR este valabila in Rusia ...ar fi normal ca si viza unei autoritati ruse sa fie valabila macar in Rusia daca nu si in tarile care recunosc acea autoritate, nu-i asa ? fie si pe o perioada mai restransa.

ps- raidurile nu sunt "competitii" si nu trebuie "organizate " ...ba chiar ele pot fi individuale (dupa cum spune DEX) ...fiecare are dreptul de a calatorii oriunde obtine autorizatie ....asa ca nimic din ce am gasit scris mai sus nu se aplica in cazul meu.
Daca e posibila totusi o abordare particulara , v-as fii recunoscator.
Răspuns la discuția ITP posibil in strainatate ?
ynocentta a scris:

Registrul Auto Roman nu are baza de date comuna cu restul tarilor UE, deci nu se pot verifica masini cu numere straine in Romania, nici masini cu numere romanesti in afara tarii.


nu ma aflu in UE si drumul pana la granita cu Romania e de circa 4200 km !!!
banuiaes ca exista o posibilitate normala ca masina mea sa circule LEGAL ... Oricum, ma gandesc ca RAR certifica si dreptul la circulatie a unui autoturism inscris legal in Romania dar care participa , spre exemplu, la un RAID IN JURUL LUMII...Cum ar fi sa trebuiasca sa se prezinte la o statie din tara o data la 2 ani ?
Situatia e urmatoarea : ma aflu in strainatate, in septembrie imi expira ITP-ul si nu stiu cum sa fac sa fiu cu actele in ordine. Stiti care sunt pasii de urmat pentru a putea efectua ITP-ul aici ?