avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 918 soluții astăzi
Forum Activitate roxane

Activitate roxane

Discuție Mostenire
Buna seara
Am si eu o problema ,va scriu pentru o cunostinta.
Este vorba despre o doamna in varsta de 77 de ani care ma rugat sa o ajut.
Doamna a fost data in judecata de catre fiul vitreg deoarece acesta doreste sa intre in posesia casei pe care doamna o are, mentionez ca aceasta casa ia ramas de la sotul ei(tatal celui care a dat-o in judecata) care a decedat acum cateva luni .
Mentionez ca inainte sa decedeze sotul nu a trecut-o in actele casei si pe doamna in cauza,iar doamna mai are o garsoniera pe care a cumparat-o impreuna cu sotul ei, deci au fost trecuti in acte amandoi.
Va rog sa-mi spuneti ce parte ar revenii fiului vitreg din casa si din garsoniera avand in vedere ca timp de 30 de ani cat au fost casatoriti doamna a investit bani in acea casa dar nu are cum sa dovedesca asta.
Va rog mult sa imi spuneti si daca doamna ar putea amana procesul din cauza ca nu se simte prea bine(doamna nu doreste sa se interneze deoarece nu suporta spitalul),sau daca ar putea invoca alte motive pentru a amana procesul pana o sa se simta mai bine.
Inca ceva, doamna nu isi permite un avocat .
Va multumesc anticipat sa astept cu nerabdare un raspuns.
Mai mentionez ca fiul vitreg locuieste in America si timp de 12 ani nu a dorit sa il contacteze pe tatal sau .
Problema este ca cel care le-a furat nu vrea sa recunoasca ca le-a luat el,iar telefoanele nu le-am recuperat. as dori sa stiu daca este posibil sa recuperez macar contravaloarea telefoanelor de la parintii copilului care in acea zi cand a avut loc furtul nu se aflau in oras.( de aceea a fost chemata bunica lui la politie)
Va multumesc pentru raspuns.
Buna seara
Mie mi s-au furat 2 telefoane dintr-un magazin(eu lucram in acel magazin), telefoanele fiind personale, iar cel care le-a furat este un copil de rom de vreo 5 ani.problema este ca politia nu la chemat pe el la politie,ci pe un martor(o verisoara de-a lui de vreo 6 ani ,ea fiind cea care l-a indicat ca fiind hotul) si pe bunica lui.nu m-a pus sa dau nici o declaratie scrisa ci doar verbala,si nu mi-a dat nici numarul dosar,mi-a zis doar ca o sa primesc ceva de la parchet.
As dori sa stiu daca poate exista un dosar si fara o declaratie scrisa din partea mea?Mentionez ca am anunat politia sunand la 112.