avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1994 soluții astăzi
Forum Activitate atan

Activitate atan

Buna ziua,

Am achitat integral in 2008 un apartament care urma a se construi. Dezvoltatorul a intrat in reorganizare judiciara, apartamentele nu au mai fost terminate si, in acest moment, platesc un credit pe 30 de ani pentru un apartament care nu exista.
Apartamentele sunt ipotecate pe linia de credit a dezvoltatorului, respectiv se afla sub ipoteca bancii. Am avut o actiune in instanta pentru ridicare ipotecii bancii pentru apartementele platite integral, prin virament in contul Banc post, sub ipoteca careia se afla apartamentele in acest moment si s-a dat hotarare definitiva si irevocabila ca banca nu este obligata sa ridice ipoteca pentru a se intocmi contracte de vanzare cumparare pentru cumparatorii de buna credinta care au achitat integral valoarea apartamentelor, desi plata a lfost facuta in contul liniei de credit a dezvoltatorului la banca in cauza.
Suntem 38 de persoane in aceasta situatie.
Separat, pentru acest apartament, am imprumutat bani de la banca, ipotecand casa soacrei.
Situatia este una disperata, cu siguranta detaliile pe care le dau nu sunt suficiente, insa voi raspunde la orice alte inrebari necesare in cazul in care ma puteti ajuta cu un sfat si chiar reprezentare in instanta in acest caz. Avocatul care ne-a reprezentat in solicitarea de ridicare a ipotecii bancii si intocmire de contracte de vanzare comparare mi-a spus ca nu mai are nici o solutie si cazul este pierdut.
Nu pot sa cred ca am platit 52000 euro si nu voi mai putea recupera nimic in aceasta situatie, va rog, dati-mi o solutie, si daca avocatii care modereaza acest forum sunt interesati, am nevoie de reprezentare in acest caz .

Am un contract de imprumut pe o suma foarte mare, intre mine si fosta mea soacra, care a fost facut in conditiile in care fostul meu sot nu imi acorda divortul decat daca imi asumam plata ratelor unui imprumut pe care il aveam impreuna la banca. Nu am putut prelua acest imprumut de la banca deoarece este ipotecat apartamentul soacrei mele si nu se putea muta ipoteca intrucat eu nu am bunuri care sa poata fi ipotecate. In aceste conditii, fostul meu sot mi-a conditionat semnarea cererii de divort de semnarea acestui act de imprumut intre mine si fosta soacra, suma fiind cea a sumei ramase de plata la banca, inclusiv dobanda, suma fiind in CHF, contul in care trebuie sa platesc fiind cel al sotului la banca de la care am contractat initial impreuna imprumutul, rata fiind in CHF platibila in acest cont. Este foarte usor de identificat aceasta potrivire si de probat afirmatiile mele. Intrebarea mea este daca aceste lucruri sunt suficiente pentru anularea contractului in conditiile in care fostul meu sot se hotaraste sa imi ceara la un moment dat acesti bani in instanta. Unargument inplus ar fi faptul ca mama lui nu ar putea justifica provenienta sumei imprumutate mie niciodata, fiind o persoana modesta si fara posibilitati materiale, mosteniri sau alte surse de venit.
Va multumesc anticipat pentru raspuns.