avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 211 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters26183

Activitate ContSters26183

daxia0022 a scris:

dar scarlet draga o poza noua daca se poate ;)
vreau sa vad si eu poza
Răspuns la discuția ADMITERE MAGISTRATURA MARTIE 2011
phelippa a scris:

ti-ai cumparat noile coduri cu mica reforma?
Pe cel de procedura penala mi l-am comandat - pe cel ingrijit de Toader Pe cel de procedura civila inca nu, urmeaza
Răspuns la discuția ADMITERE MAGISTRATURA MARTIE 2011
bianca dinu a scris:

Cred ca ma apuc de Cod . La procedura civila nici nu cred ca merita sa citesti si altceva, in afara de Cod. Macar sa stiu eu foarte bine tot Codul. Mai am niste notite, la unele chestiuni mai delicate, ma uit si peste ele. In cat timp ti-ai propus sa faci procedura civila?
Eu as vrea sa o termin pana de Craciun, cu spete + decizii de practica judiciara + grile. Sper sa reusesc
E buna initiativa ta. Trebuie sa aparam si bietele necuvantatoare
Răspuns la discuția ADMITERE MAGISTRATURA MARTIE 2011
bianca dinu a scris:

Toti avem nevoie de timp ca sa analizam " esecul" . Sunt sigura ca fiecare si-a recunoscut greselile si a facut planul de bataie. Insa trebuie sa analizam si cum putem folosi cel mai important lucru dobandit : experienta . Este foarte important ca avem o baza pe care putem construi . Trebuie sa vedem cum putem folosi ce am acumulat pana acum si ce trebuie sa mai adaugam pentru a obtine reteta succesului. De maine incep si eu cu ceva " soft" - procedura civila, ca sa fim pe aceeasi lungime de unda, fluturas.
Ok. Tu repeti intai materia sau te apuci si tu de codul comentat si adnotat?
Răspuns la discuția ADMITERE MAGISTRATURA MARTIE 2011
bianca dinu a scris:

Buna dimineata si spor la studiu celor care s-au apucat deja! Eu astazi vreau sa-mi plang de mila ca sa pot trece mai departe, iar de maine sa ma apuc de invatat. Voi cu ce ati inceput?
Cu Codul de Procedura civila comentat si adnotat al lui Boroi
Răspuns la discuția ADMITERE MAGISTRATURA MARTIE 2011
carmen_miron a scris:

phelippa a scris:

1a
2c

corect ... par usoare dar intrebari de genul asta am gresit eu ... m-am inecat ca tiganu la mal #-o
Asa am patit si eu. Dar vez, intr-un fel gandim acasa si in alt fel gandim in timpul examenului , in conditii de stres, emotii, oboseala, etc
Răspuns la discuția ADMITERE MAGISTRATURA MARTIE 2011
carmen_miron a scris:

La mine a venit mos Nicolae mai repede cu cartea de grile scrisa de Gabriela Raducan, Hotca .....
Mie iar mi se par usoare :O numai ca de data asta nu voi mai face greseala de a nu face seturi de grile dupa ce parcurg fiecare materie pt ca daca faceam asa azi eram in culmea fericirii #-o
Azi trebuie sa imi ajunga si mie. Sunt curioasa
Răspuns la discuția ADMITERE MAGISTRATURA MARTIE 2011
thomas28 a scris:

nu fac spete, vreau sa citesc din jurisprudenta ICCJ si sa am timp sa trec prin ril-uri; anumite probleme de drept si practica unitara sunt acolo dezlegate...si daca au constituit subiect de interes pentru ei, sigur vom avea si noi de acolo ceva...
pentru 21 nov.n-am avut timpul necesar si...s-a vazut!!!
Intrebare: Cand citesti din jurisprudenta ICCJ, citesti integral textul deciziei sau doar partea cu solutia efectiva a instantei?
Răspuns la discuția ADMITERE MAGISTRATURA MARTIE 2011
thomas28 a scris:

da, m-am apucat de invatat; civilul de anul I; nu vreau sa mai trec prin ele cu viteza maxima si vreau sa am timp de spete si cedo pe indelete.
La civil de unde faci spete?